| Sık Kullanlanlara Ekle | Giriş Sayfam Yap | E-Posta | İletişim

      Ana-Sayfa » Dosyalar » Dosyalar  

Adım Adım Motorlu Taşıtlar Vergisi iadesi

Motorlu Taşıtlar Vergisi Kanunu 5. Maddesine dayanılarak çıkartılan 14.12.2004 tarihli 2004/8327 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı gereğince; 1.1.2005 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere, indirimli MTV uygulaması başlatılmıştır.

Tüketiciler Birliği siz değerli tüketiciler için MTV indirimine hak kazanan araçları (yaklaşık 700 adet) tek tek tespit etmeye çalışmıştır. Ancak, listenin tam olarak doğru olduğunu iddia edemeyiz. Bu sebeple, aracınız listede gözüküyor olsa dahi, ruhsatında panelvan, kamyonet, minibüs vb. işli ise indirimden yararlanamıyorsunuz demektir. Bunun yanında aracınız listede gözükmüyor olsa dahi, belirttiğimiz adımları tek tek takip edip aracınız için MTV indirimini kontrol etmenizde fayda vardır. MTV indirimine hak kazanan araçlar raporunu indirmek için tıklayınız. 

Uygulama gereğince, otomobil, kaptıkaçtı, arazi taşıtı ve benzeri araçlar bakımından ödenecek olan vergi tutarlarının, aracın o yıla ait kasko sigortası değerinin %5’ini aşması halinde, MTV aynı yaş grubunda bir alt kademede bulunan taşıtlara isabet eden vergi tutarı olarak uygulanır.

Başvuruyu araç sahibinin yapması gerekmektedir. Vergi dairesi kendiliğinden inceleme yapma yetkisine sahip değildir. Bu uygulama için 5 yıllık zamanaşımı öngörülmüştür. Bundan dolayı, son 5 yıla ait ödediğiniz bütün MTV leri gözden geçirmenizde fayda olacaktır.

Tüketiciler Birliği’nin tespitlerine göre, özellikle 1801-2000 cm3 motor hacmine sahip 4-11 yaş arası otomobillerin önemli bir kısmı fazladan MTV ödemiş bulunmaktadır.

Senelik, yaklaşık 500 TL’nin cebinizde kalmasını sağlayacak uygulama için aşağıdaki adımları tek tek izlemeniz gerekmektedir.

 

1)     Öncelikle, aracınızın 2011 yılı kasko değeri hakkında bilgi edinin.  

2)     Aracınızın 2006-2010 yılları arasındaki kasko değerini de tek tek tespit ederek not edin. 

3)     Aracınız için 2006-2011 yılları arasındaki ödediğiniz MTV yi belirleyin. 

4)     Şimdi, son olarak bütün yıllara ait MTV ile kasko sigortası değerini tek tek karşılaştırın. Eğer bir yıla ait ödediğiniz MTV, aracınızın kasko sigortası değerinin %5 ini geçiyorsa, bir alt kademeden ödemeniz gereken MTV sini o yıl için fazla ödediniz demektir. Misal olarak, 1900 cm3 motor hacmine sahip 4 yaşında (2008 model) bir arabanız olsun. Aracınızın 2011 MTV si 1490 TL dir. Eğer aracınızın kasko değeri 29.800 TL den daha az ise aracınızın kasko değerinin %5 i ödediğiniz MTV miktarından daha az demektir. Bu durumda indirimli MTV uygulamasına hak kazanmış bulunmaktasınız. Yani, 1490 TL yerine bir alt kademede bulunan 961 TL tutarındaki MTV yi ödemelisiniz. 

5)     Bu aşamalardan sonra, 2006 ile 2010 yılları arasında fazla ödediğiniz bir MTV tespit ederseniz, en yakın yetkili sigorta acentesine başvurarak aracınız için kasko değer bildirim formu  düzenlenmesini talep ediniz.

6)     Son olarak, yetkili acente şirketinden aldığınız formla birlikte bağlı bulunduğunuz vergi dairesine düzeltme dilekçeniz  ile birlikte başvurunuzu yapabilirsiniz.

 
24.7.2009 tarihinden itibaren 93134 defa okundu.

 


 
  | Tüketiciler Birliği | Sık Kullanlanlara Ekle | Giriş Sayfam Yap | E-Posta | İletişim      Her hakkı saklıdır. 2009 Tüketiciler Birliği

Uygulama: Mustafa SERPEK

Hosting Hizmeti Datafon İletişim A.Ş. tarafından sağlanmaktadır