| Sık Kullanlanlara Ekle | Giriş Sayfam Yap | E-Posta | İletişim

      Ana-Sayfa » Dosyalar » Dosyalar  

.

Bakanlar Kurulu kararıyla, 28 Ekim 2010 tarihi itibariyle %10'dan %15'e çıkarılan KKDF kesintisinin bu tarihten önce alınmış tüketici kredilerine uygulanması, '4077 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'a aykırıdır. Bu şekilde, 28 Ekim 2010 tarihi öncesinde aldığı kredilerdeki KKDF kesintisinde artış olan ve taksit tutarları artan tüketiciler aşağıdaki dilekçeyi kendilerine göre uyarlayarak ikamet ettikleri ilçenin kaymakamlıklarında veya il sanayi müdürlüklerinde bulunanTüketici Sorunları Hakem Heyet'ine hiçbir bedel ödemeden başvurabilir ve haklarını arayabilirler. Bu konudaki öneri ve açıklamalarımız aşağıdadır.


Dilekçe Örneği ve Hakem Heyeti kararını indirebilirsiniz.

Hakem Heyeti'ne itiraz dilekçe örneği için Tıklayın.

Bankanın Genel Müdürlüğü’ne hitaben yazılmış İhtarname" indirmek için Tıklayın.

Hakem Heyeti örnek kararı...............K.T.07.02.2011. İndirmek için Tıklayın.

Danistay kararini indirmek için tiklayin! İlgili habere ulaşmak için tıklayın.

Sayın Tüketici,

Tüketiciler Birliği yargı makamı olmadığı gibi yasal olarak yaptırım uygulama gücü ve yetkisi de yoktur.

Şikayetiniz ile ilgili olarak ;

1- Banka tarafından istenen tutarı ödeyip makbuzun üzerine "bu artışı kabul etmiyorum. geriye dönük olarak uygulanamaz" şerh'ini not düşün.

Eğer ödemeleriniz mevcut mevduat hesabınızdan otomatik olarak ödeniyorsa, Bankanın Genel Müdürlüğü’ne hitaben yazılmış İhtarnameyi yukarıda belirtilen notun aynısını ve 4077 sayılı kanunun ilgili 10, 10/A, 10/B ve 6. Maddesine aykırılık teşkil etmektedir yazarak iadeli taahhütlü mektup şeklinde göndermelisiniz.

2- Daha sonra hakem heyetine fazladan alınan bedelin tarafınıza iadesinin sağlanması için bir dilekçe ile müracaat ediniz. Hakem heyetleri ilçelerde kaymakamlıklarda, illerde Sanayi ve Ticaret İl Müdürlüklerinde bulunmaktadır.

Dilekçe örneğini, http://www.tuketiciler.org/?com=files.read&ID=1&pID=202 linkini tıklayıp alabilirsiniz.

3- Banka sizi yeni sözleşme yapmaya zorlarsa kabul etmeyiniz. Önceden yapılan sözleşmenin aynen devam ettiğini belirtiniz.

Derneğimizin Sorumluluğu :

NOT : Yukarıdaki bilgiler tavsiye niteliği olup herhangi bir yargı kararı niteliği taşımamaktadır.

Dernek çalışmalarımıza katkı için;

Üye olmak istiyorsanız: http://www.tuketiciler.org/?com=member.form

Bağışta bulunmak istiyorsanız TR75 0020 6000 0400 0923 1200 01 IBAN

Numarasına bağışta bulunabilirsiniz.

Saygılarımızla,

Mehmet İMREK

Tüketiciler Birliği
Başvuru Merkezi

 

 

Tüketici lehine karar verilmesi istendi

Tüketici kredilerinde kkdf'nin %10'dan %15'e yükseltilmesi ile ilgili önemli gelişme ticaret ve sanayi bakanlığı hakem heyetlerine yayınladığı genelge ile tüketici kredilerinde kaynak kullanımı destekleme fonu (kkdf) oranı %10'dan %15'e yükseltilmesinde tüketici lehine karar verilmesini istedi...

bilindiği gibi 28.10.2010 tarih ve 27743 sayılı resmi gazete'de yayımlanan 2010/974 sayılı bakanlar kurulu kararı ile bankalar ve finansman şirketlerince kullandırılan tüketici kredilerinde kaynak kullanımı destekleme fonu (kkdf) oranı %10'dan %15'e yükseltilmiş ve bu karar yayımı tarihinde yürürlüğe girmişti.
 
bakanlar kurulu'nun söz konusu kararında yeni oranın mevcut kredilere uygulanacağı konusunda herhangi bir ibareye yer verilmemesine rağmen maliye bakanlığınca türkiye bankalar birliği'ne gönderilen 28.10.2010 tarih ve 97121 sayılı yazıda, yeni oranın kredi kullanım tarihine bakılmaksızın 28.10.2010 tarihinden itibaren tahakkuk ettirilecek faizler için uygulanması gerektiği belirtilmişti.
bakanlık gelen tepkiler üzerine sonunda bu konuda tüketiciyi haklı bulan bir genelge yayınladı.
buna göre yapılması gerekenler:
 
 1. kkdf konusunda ''tüketiciler mutlaka bankalara ödemelerini 'itirazi kayıtla' yapmalıdır.

  2. hesaplarında taksitleri otomatik olarak kesilen tüketiciler dilekçeleri bankalara taahhütlü olarak kredi kullandıkları banka şubesine göndermeli veya elden vermelidirler''.
 
  3. tüketiciler bu dilekçelerde sanayi ve ticaret bakanlığının genelgesi ile danıştaya açılan iptal davası hatırlatılarak fazladan kesilen yüzde 5 kkdf tutarının iadesinin istenmelidir.
  

  4. tüketiciler, tüketici sorunları hakem heyetlerine başvurularak şimdiye kadar fazladan kesilen yüzde 5 kkdf tutarının iadesi ile bundan sonra kesilecek tutarların iptali ve fon tutarının artışı önceki düzeye çeken yeni ödeme planının kendilerine verilmesi hakkında karar alınmasının talep etmelidirler.

Haber kaynağı

 
7.11.2010 tarihinden itibaren 38243 defa okundu.

Dosyalar
 


 
  | Tüketiciler Birliği | Sık Kullanlanlara Ekle | Giriş Sayfam Yap | E-Posta | İletişim      Her hakkı saklıdır. 2009 Tüketiciler Birliği

Uygulama: Mustafa SERPEK

Hosting Hizmeti Datafon İletişim A.Ş. tarafından sağlanmaktadır