| Sık Kullanlanlara Ekle | Giriş Sayfam Yap | E-Posta | İletişim

      Ana-Sayfa » Bilgi Bankası » Diğer  

Bahçenizi yol gibi kullananlara engel olmazsanız bahçenize yol olacak. Yani siz hakkınızı aramadığınız zaman (şimdilik her yıl 5 milyar dolar sizin cebinizden 15 bankanın cebine aktarılacak) kimse aramayacaktır. Ne dersin 50 milyon Kredi kartı ve Banka Hesabı sahibi tüketiciler olarak hep birden hak aramak gerekmez mi?

Sayın Hesap İşletim Ücreti Mağdurları,

bazı TSHH’ler Yargıtay’ın kararı gereğince HESAP İŞLETİM ÜCRETİ için görevsizlik kararı vermektedir. İşte o karar. Tıklayn.

1. YILLIK ÜYELİK (AİDAT) ÜCRETİ İLE İLGİLİ YAPABİLECEKLERİNİZ :

 
Bugünlerde kredi kart kullanıcılarına gelen hesap ekstrelerinde “yıllık üyelik ücreti”, “kredi kart aidatı”, hesap işletim ücreti  vb. isimler altında muhtelif miktarlarda para talep edilmektedir.
Her ne kadar kredi kart kullanıcısı veya banka hesabı sahibi ile banka arasında imzalanmış sözleşmelerde bu ücretin istenebileceğine dair düzenleme mevcut ise de 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Yasanın 6. maddesi  gereğince talep edilen bu ücretlerin alınmaması gerektiği görüşündeyiz. Bu konuda tüketici lehine birçok mahkeme kararıda mevcuttur.


» Kredi kartı aidatı için Tüketicinin ve Rekabetin Korunması Genel Müdürü İsmail Kalender ne dedi?

» Bankacılık müşteri hakları

» Bankadan Yapılan İşlemlerde (KrediKartı, Kredi Talebi veya Bankakartı sözleşmeleri) belgenin bir örneğini isteme Dilekçesi.

   1 - İlk Önce Bankadan İade İstemelisiniz : Gelen hesap ekstresine karşı en kısa sürede aşağıdaki itiraz dilekçesini doldurarak iadeli taahütlü posta ile PTT'den banka’ya göndermelisiniz. 
# (Dilekçeyi indirmek için tıklayınız)
     NOT :
Yapacağınız bu itiraz hesap ekstresini ödeme zorunluluğunuzu ortadan kaldırmayacaktır.


» Yukarıdaki dilekçe örnekleri ve kararları tek dosya halinde indirmek için tıklayınız.

»
Kart aidatına 11 yılda ödediği 200,25 lirayı geri aldı Haberi okumak için Tıklayın.
» Eskişehir Odunpazarı Kaymakamlığı Tüketici Sorunları Hakem Heyeti Başkanlığı karını indirmek için tıklayınız.


2. HESAP İŞLETİM ÜCRETİ İLE İLGİLİ YAPABİLECEKLERİNİZ :

Sayın Hesap İşletim Ücreti Mağdurları,

bazı TSHH’ler Yargıtay’ın kararı gereğince HESAP İŞLETİM ÜCRETİ için görevsizlik kararı vermektedir. İşte o karar. Tıklayn.


    1 - İlk Önce Bankadan İade İstemelisiniz : Hesabınızdan "Hesap İşletim Ücreti" vb bir isimle kesinti yapıdığını farkettikten sonra en kısa sürede aşağıdaki itiraz dilekçesini doldurarak iadeli taahütlü posta ile PTT'den banka’ya göndermelisiniz. 
# (Bankaya gönderilecek dilekçeyi indirmek için tıklayınız)
 
    2 - Paranız İade Edilmesse TSHH'e Başvurmalısınız : Tahsil edilen haksız ücret size 30 gün içinde iade edilmez ise ikamet ettiğiniz ilçenin Kaymakamlık binasında bulunan Tüketici Sorunları Hakem Heyetine aşağıdaki dilekçe ile başvurunuzu ücretsiz olarak yapınız.
# (TSHH'e verilecek dilekçeyi indirmek için tıklayınız)
Dilekçenize aşağıdaki kararlarında çıktısını alarak ekleyiniz.
  Banka Hesap İşlem Ücreti Fatih TSHH Kararı
  Hesap işletim ücreti (YENİ) Konak-İzmir TSHH kararı - Karar Tar:06.12.2012
 
Banka Hesap İşlem Ücreti İadesi Yönünde Tüketici Mahkemesi Onama KararıKREDİ KARTI ÜCRETLERİ İLE İLGİLİ DİĞER ÖRNEK KARARLAR 

AÇIKLAMALAR

Tüketicinin Müdürü'ne açık mektup (07.02.2007)
Kredi kartı ücretleri yasal mı? (07.02.2007)
Kredi kartı ücretlerine son nokta konuldu (04.02.2007)
Bu başlık bir ilk; 'Tüketici hakları' (12.02.2007)
Kart aidatında e-posta ile zafer (14.02.2007)
Bankalardan şimdi de sigorta vurgunu (18.02.2007)
Garantili soygun! (21.02.2007)
Tüketiciler Birliği Şube Başkanı'ndan kredi kartı çözümü (22.02.2007)
Tüketicinin Müdürlüğü uyandı. (27.02.2007)
Tüketici galip bankalar mağlup (01.03.2007)
BDDK'dan hukuk faciası (13.03.2007)

» Kredi kartları Kategorisi
» Bankacılık Kategorisi

 

» Tüketici sorunları Hakem Heyeti Dilekçenizi Almak İstemesse
Tüketiciyi ve Rekabeti Koruma Genel Müdürlüğü'nün kendisini yargı makamı zannederek verdiği hukuksuz direktifi gerekçe gösteren bazı Tüketici Sorunları Hakem Heyetleri tüketicilerin dilekçelerini almadıkları yönünde şikayetler gelmektedir. Bu durum Anayasanın 36, 74, 137 maddelerine, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunun 121. maddesine ve 3071 Sayılı Dilekçe Hakkının Kullanılmasına Dair Kanununa açıkça muhalefettir ve suçtur. Bu nedenle lütfen aşağıdaki dilekçeyi İkamet ettiğiniz il veya ilçenin Cumhuriyet Başsavcılığına veriniz.

Dilekçe ve Dava Hakkını Engelleyen Tüketici Hakem Heyetleri Hakkında Suç Duyurusu Dilekçesi 

Hangi gerekçe ile olursa olsun hiç bir kurum ve yargı organı (hakem heyetleri yargı organı gibidirler) dilekçenizi almaktan imtina edemezler. Almamaları suçtur. Dilekçenizi almamaları durumunda Noter tespiti yaptırabilirsiniz, Mahkemeye müracaat edip tespit yaptırabilirsiniz yada dilekçenizi iadeli taahhütlü olarak gönderebilirsiniz.

 Bizi anlatan bu hikaye için resme tıklayın.
Akvaryumdakilerden yana olması gerekenler güçlüden ana olabilirler, ama kazanan onlar olmayacak.

Yine bankalar…

2003 yılında 4077 sayılı tüketici yasası revize edilirken kredi kartı borçları bugünkü kadar devasa bir sorun değildi. Ama tüketici örgütlerine yoğun şikâyetler geliyordu. O günlerden bu günlere Kredi kartı faizlerinin yüksekliğinden, bankaların keyfi uygulamalarına kadar pek çok şikâyet bu sütunlarda yayınlandı. Nihayet yasaya eklenen geçici bir maddeyle kredi kartı borçlarına taksitle ödeme ve sabit faiz kolaylığı getirildi 2003’te. Ama ne faydaki o günlerde sayıları üçyüzellibin olan kredi kartı borçlusundan sadece altmış bini ödeme kolaylığına başvurdu. Bu vurdumduymazlık, bu bize bir şey olmazcılık bugüne geldiğimizde kredi kartı borçlarını artık üstesinden gelinmez hale soktu. Tabi ki süreç içerisinde mevcut borçlulara yeni borçlular eklendi. 2006 yılında 5464 sayılı bankacılık yasasının çıkmasından hemen önce bir ay içerisinde 32 kişi intihar ederek hayatına son verdi. Meclis koridorlarında görev sırasında intihar eden polis memurları oldu. Nihayet bankacılık yasasının çıkmasıyla bankacılık sektörü terbiye edilecek, raylar yerine oturacak diye beklerken üstelik Tüketiciler Birliği’nin yoğun baskıları sonucunda yeni bir ödeme kolaylığı da bu yasa ile sağlanırken sayıları bir milyonu bulan kredi kartı borçlusundan sadece yüz bini ödeme kolaylığına başvurdu.  Bugün kredi kartı sorunu düne göre çok daha büyük boyutta! Borcunu ödeyemeyenlerin sayısı her gün biraz daha artıyor. Her gün kredi kartlarından nakit çekilen para miktarı bir o kadar artıyor.

5464 sayılı bankacılık yasasının çıkması bankacılık sektörünü disipline etmeyi amaçlıyor demiştik. Yasanın bu yönde katkısı olduğu şüphesiz. Daha önce keyfi uygulamalar yapan, talep olmadığı halde isme kredi kartları çıkartan, evlerimizde, işyerlerimizde, cadde ve sokaklarda şemsiye çanta pazarlığı ile kredi kartı satışı yapan bankalar bu kez başka yollar denemeye başladı. Eskiden birkaç YTL tuttukları kart üyelik ücretlerini son yıllarda 20 – 70 YTL seviyesine yükselttiler. Ve bu sayede inanılmaz paralar kazanacaklardı. Türkiye’deki ortalama seksen milyon kredi kartı ve banka kartından alınacak ortalama 30 YTL ile bankacıların asli görevlerini yapmalarına bile gerek kalmıyor. Sadece kart ücretleri sektörü ihya etmeye yetiyor olacaktı. Ama olmadı, olmayacak.

Tüketicilerin üzerine basarak birilerinin yükselmesine izin vermeyeceğiz. Türkiye’de hak arama mücadelesinin nereye geldiğini cümle-alem görecek.

Geçtiğimiz haftalarda Konya Karatay, Meram, Selçuklu, Tokat Zile, İstanbul Fatih Tüketici Sorunları Hakem Heyetleri’nin kararlarını yayınlamıştık. Bu hafta bu kararlara yenileri eklendi. Bu kararlar üyelik ücretleri ile ilgiliydi. Şimdi de Kocaeli 3. Asliye Hukuk Mahkemesi’nin hesap işletim ücreti alınamayacağına dair kararını ve Fatih Kaymakamlığı Tüketici Sorunları Hakem Heyeti’nin hesap işletim ücreti iadesi kararlarını yayınlıyoruz. Bakalım bankacılar bu kararlar karşısında ne diyecekler.

Bankaların Savunması Aldatıcı!

Bankacılık sektörü tüketicilerin itirazlarına Merkez Bankası tebliğini delil göstererek üyelik ücreti ya da hesap işletim ücretini kendilerinin belirleyebileceğini bunda yasal bir sıkıntı olmadığını ve bankacılık yasasının 24. maddesinin kendilerine bu hakkı verdiğini söyleyerek karşılık veriyor. Okumuş yazmış insanların imzalarını taşıyan yanıtlarda nedense tüketici yasasından hiç bahsedilmezken Merkez Bankası tebliğine atıf yapılıyor. Yasa ile tebliğ arasındaki farkı bilmediklerinden mi? Bence hayır.

Bankacılık yasasının atıfta bulunan 24. maddesi de aslında bankacıların zorlama yorumlarını ele veriyor

5464 24. madde: "Kart hamilinin yaptığı işlemler nedeniyle, sözleşmede yer almayan faiz, komisyon veya masraf gibi adlar altında hiçbir şekil ve surette ödeme talep edilemez ve kart hamilinin hesabından kesinti yapılamaz. Sözleşmede kart hamilinin haklarını zedeleyici ve kart çıkartan kuruluş lehine tek taraflı haksız şartlar sağlayan hükümlere yer verilemez" denilmektedir. 24. maddenin gerekçesinde ise

“Hukuki ilişkinin, güçlü olan lehine düzenlenmesinin engellenmesini ve objektif esaslara bağlanması amacıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkiyi niteleyen sözleşmelerde bulunması gereken hususlar belirlenmiştir. Kart hamillerinin mesnetsiz uygulamalarla karşılaşmamaları amacıyla sözleşmede var olmadığı veya yasal bir uygulamaya dayanmadığı sürece, yaptıkları işlemlerden dolayı kendilerinden faiz, komisyon veya masraf gibi adlar altında hiçbir şekil ve surette ödeme talep edilemeyeceği ve kart hamilinin hesabından kesinti yapılamayacağı yönünde düzenleme yapılmıştır” denilmektedir.

Bankacılara göre; sözleşmelerde üyelik ücreti ve hesap işletim ücreti kavramlarının geçmesi kendilerine Merkez Bankasının belirttiği şekilde üyelik ücretlerini ve hesap işletim ücretlerini keyfi belirleme yetkisi veriyor!

Oysa sözleşmelerde her ne kadar üyelik ücreti ve hesap işletim ücreti kavramları yer alsa da bu kavramların bedelleri tayin edilmemiştir. Sözleşmelerin yüzde doksan dokuzunda bu bedeller boş bırakılmıştır. O halde bankaların sözleşmede belirtilmeyen bir bedeli tüketicilerden tahsil edebilmeleri mümkün değildir. 24. maddede yer alan “ sözleşmede yer almayan faiz ve ya başka adlar altında ödeme talep edilemez…” maddesi bankacıları değil tüketicileri haklı çıkarmaktadır.

Buna mukabil sözleşmelerde her ne kadar yüzde doksan dokuz oranında bu bedeller boş bırakılmıştır desekte, küçük oranlı da olsa bazı sözleşmelerde bedel belirtilmiştir. Sözleşmelerinde bedel belirtilen tüketiciler bu bedelleri ödemek zorunda mıdır?  4077 sayılı tüketici yasasının 6. maddesi sözleşmedeki haksız şartları düzenlemektedir. Bu maddeye göre;

"satıcı veya sağlayıcının tüketici ile müzakere etmeden, tek taraflı olarak sözleşmeye koyduğu, tarafların sözleşmeden doğan hak ve yükümlülüklerinde iyi niyet kuralına aykırı düşecek biçimde tüketici aleyhine dengesizliğe neden olan sözleşme koşulları haksız şarttır.

Taraflardan birini tüketicinin oluşturduğu her türlü sözleşmede yer alan haksız şartlar tüketici için bağlayıcı değildir.

Eğer bir sözleşme şartı önceden hazırlanmışsa ve özellikle standart sözleşmede yer alması nedeniyle tüketici içeriğine etki edememişse, o sözleşme şartının tüketiciyle müzakere edilmediği kabul edilir” denilmektedir. 

Bu madde sözleşmelerinde üyelik ücreti veya hesap işletim ücreti miktarı belirtilen tüketicilere sözleşmede haksız şartlar oluşması nedeniyle, sözleşmelerin matbu olması ve tüketicilerin içeriğine müdahale edememiş olmaları nedenleriyle itiraz etme hakkı vermektedir.

Bazı bankaların sözleşmelerinde kart limitinin yüzde 10’una kadar üyelik ücreti alınabileceği belirtilmektedir. 1.000 YTL limitli bir kartın yıllık üyelik ücretinin 100 YTL olması normal bir durum olmadığı gibi, güçlü lehine bir düzenlemedir. Yasa güçlü karşısında tüketiciyi korumaktadır. Ve bu madde doğrudan sözleşmedeki haksız şarttır.

Bankaların yasal bir dayanak olmamasına rağmen hesap işletim ücretlerini hesaplardan kestikleri de görülmektedir. Yine 24. maddeye göre hiçbir surette kart hamilinin hesabından kesinti yapılamayacağına göre bankalar bir başka suç daha işlemektedirler.

Ne yapılmalı?

  1. Hesap ekstreleri takip edilerek bankaların hesap işletim ücreti ya da üyelik aidatı adı altında ödenti belirtip belirtmediği tespit edilmeli
  2. Ödenti tahsis edilmiş ise 30 gün içerisinde bankanın  hesap ekstresine itiraz edilmeli.
  3. Banka itiraza olumsuz yanıt verirse veya kesinti bir aydan daha geç bir sürede fark edilmiş ise en yakın Tüketici Sorunları Hakem Heyetine başvurulmalı.
  4. Banka hesabınızdan doğrudan kesinti yapmışsa banka yöneticileri hakkında savcılıklara suç duyurusunda bulunulmalı.

Dilekçelere ve örnek kararlara www.tuketiciler.org adresinden ulaşabilirsiniz.

Geçtiğimiz hafta Kredi kartlarından haksız olarak alınan kredi kartı kullanım ücreti ve/veya hesap işletim ücretleri üzerine yazmış ve hukuki dayanaktan uzak olduğunu belirtmiştik. Konya Meram Tüketici Sorunları Hakem Heyetinin kararını da yayınlamıştık. Okuyucularımız bu yazının ardından çeşitli bankaların, hakem heyeti kararlarını tanımadıklarını ve keyfi uygulamaya devam ettiklerini belirten elektronik postalar gönderdiler. Öncelikle belirtmek gerekir ki söz konusu karar sadece bir başvuruya aittir ve sadece bu itirazı kapsar. Söz konusu kararın genelleştirilerek benzer tüm şikayetlerde uygulanabilmesi mümkün değildir. Her itiraz sahibinin aynı yola başvurarak hakem heyetlerine ayrı ayrı  başvurması gerekmektedir.

Bazı okurlarımız ise bazı bankaların kartlarını iptal ettirme tehtitinden sonra kendilerini arayarak doksan günlük süre içerisinde 1.800.-YTL’lik harcama yapmaları halinde kartlarından mahsup edilen kredi kartı kullanım ücretinin iade edileceğinin belirtildiğini ilettiler. Hemen belirtelim ki, bankalarla tüketici arasında yapılan sözleşmelerin hiçbir yerinde kart kullanım limitleri üzerine bir madde bulunmamaktadır.  Bankaların tüketicilerin harcamalarına karışmak gibi bir hakları da söz konusu değildir. Bu talep hukuki bir talepte değildir. Tüketicileri kredi kartı sahibi olurken sözleşmelerini dikkatle okumalarını, fahiş kullanım ücretleri ihdas eden bankaların kredi kartlarını kullanmamalarını, eskiden alınmış kartları mevcut ise, bankaya yüksek kart ücreti nedeniyle kartı iptal ettirmek istediklerini bildirmelerini ve kartlarını iptal ettirmelerini tavsiye ediyoruz. Tabiî ki kartı iptal ettirdikten sonra aşağıdaki dilekçeleri kullanarak ödediklerini ücretin iadesini de talep etmeliler.

Vakit-Tüketici Köşesi

 

 

    2 - Paranız İade Edilmesse TSHH'e Başvurmalısınız : Tahsil edilen kart ücreti size 30 gün içinde iade edilmez veya bir sonraki hesap ekstresinde borcunuzdan düşülmez ise ikamet ettiğiniz ilçenin Kaymakamlık binasında bulunan Tüketici Sorunları Hakem Heyetine aşağıdaki dilekçe ile başvurunuzu ücretsiz olarak yapınız.
# (TSHH dilekçe örneğini indirmek için tıklayınız)
Dilekçenize aşağıdaki kararlarında çıktısını alarak ekleyiniz.
 
Yargitay_13_hukuk_dairesi_Kredi_Karti_aidati_Karari.doc 20/4/2009
  13 Daire-Yargitay-Karari-Zonguldak-(1).doc
  13 Daire-Yargitay-Karari-Balikesir(1).jpg
  Sanayii-ve-tic-Bakanligi-Tuketicini-ve-rekabetin-Korunmasi-mudurlugu-genelgesi1.jpg
  Sanayii-ve-tic-Bakanligi-Tuketicini-ve-rekabetin-Korunmasi-mudurlugu-genelgesi2.jpg13.2.2007 tarihinden itibaren 773999 defa okundu.

 


 
  | Tüketiciler Birliği | Sık Kullanlanlara Ekle | Giriş Sayfam Yap | E-Posta | İletişim      Her hakkı saklıdır. 2009 Tüketiciler Birliği

Uygulama: Mustafa SERPEK

Hosting Hizmeti Datafon İletişim A.Ş. tarafından sağlanmaktadır