| Sık Kullanlanlara Ekle | Giriş Sayfam Yap | E-Posta | İletişim

      Ana-Sayfa Haberler Elektrik Borcundan Kiracı Sorumlu  
Elektrik Borcundan Kiracı Sorumlu
Kategori: Yargı Kararları Yazdr Yazdr

   Yargıtay, ev sahibinin, elektriğe abone olan kiracısının borcundan sorumlu tutulamayacağına karar verdi. Ev sahibi, dairesini kiraya verdi. Kiracı, elektrik abonesi olmak için TEDAŞ’a müracaatında, eski abonenin (eski kiracının) elektrik borcu ile karşılaştı. TEDAŞ, borcun ödenmemesi halinde abone olunamayacağını ve elektriğin bağlanamayacağını belirtti. Bu durumda ev sahibi, eski kiracının elektrik borcunu ödedi.

 

   

Davacı ev sahibi TEDAŞ’ın eski abonenin elektrik borcunu haksız olarak kendisinden tahsil ettiğini ileri sürerek, ödediği paranın yasal faizi ile tahsili istemiyle TEDAŞ aleyhine dava açtı.

 

TEDAŞ, ev sahibinin ancak kendi kiracısı olan eski aboneye karşı rücu davası açabileceğini belirterek, davanın reddini istedi. Yerel mahkeme, davanın husumet yönünden reddine karar verdi.

Temyiz istemini görüşen
Yargıtay 13. Hukuk Dairesi, yerel mahkemenin kararını davacı ev sahibi lehine bozdu.

 

 

Yargıtay’ın kararında, TEDAŞ ile elektrik borcunu ödemeyen eski kiracı arasında abone sözleşmesi bulunduğu belirtilerek, abone sözleşmesi kimin adına düzenlenmişse, tüketim bedelinden o kişinin sorumlu olduğuna işaret edildi.

Davacı ev sahibinin borcu olmadığı halde darda kaldığından eski kiracısı olan abonenin elektrik borcunu ödemek zorunda kaldığı ifade edilen kararda, Borçlar Hukuku’nda, sözleşme yapma hürriyeti kural olmakla birlikte, bunun da bazı istisnaları bulunduğu kaydedildi.

 

Kararda, şöyle denildi:
“Devlet veya kamu kurumlarının tekelinde bulunan bazı kamu hizmetleri ve zaruri ihtiyaç maddelerini dağıtan kuruluşlarla, bunları talep eden kişiler arasında sözleşme yapma mecburiyeti vardır. Bu nedenle, davalı TEDAŞ enerji dağıtım tekelini elinde bulunduran bir kurum olarak sözleşme yapmak zorundadır. Bu sözleşmeyi yapmak içinde alacaklı olmadığı kişilere mükellefiyet getirecek şekilde, eski borçların abone olmayan davacıdan istenmesi sözleşme yapma hürriyetine engel teşkil eder. Bu nedenlerle davanın kabulü gerekirken davanın reddedilmesi usul ve yasaya aykırıdır.”

 

Elektrikte Haksız Açma-Kapama Ücretine Son

 

Müşteri kusuru dışında sayacın tüketimi doğru kaydetmediği tespit edildiğinde, geçmiş dönem ücretleri baz alınarak tahsilat yapılacak. Ancak sayaç tamir edildikten sonraki ilk iki dönemin ortalaması baz alınarak yapılacak hesaplamada, fark hangi taraf lehine çıkarsa ödenecek veya mahsup edilecek.

Hesaplamada ilgili dönem fiyatları uygulanacak ve gecikme faizi işletilmeyecek. Perakende satış şirketinin, ortak sayaç kullanan tüketicilerle perakende satış sözleşmesini 2006 yılı içinde imzalanması zorunluluğu getirildi.

 

Sayacın yerinden sökülmesi durumunda, sökülen sayacın yerine dağıtım lisansı sahibi tüzel kişi tarafından geçici olarak, asgari sökülen sayacın fonksiyonlarını yerine getirecek nitelikte bir sayaç takılacak. Ancak geçici olan bu uygulama bir aydan fazla olamayacak.

Yapılan kontrollerde kaçak elektrik enerjisi tüketildiğine dair bir şüpheye sebep olacak bir bulguya rastlanması halinde, kaçak tespit süreci başlatılacak. Kaçak işleminin başlatılması için, bu sürecin sonunda kaçak elektrik enerjisi kullanımının tespiti gerekecek. Perakende satış lisansına sahip tüzel kişiler, bir önceki yıla ait satışları içerisindeki yenilenebilir enerji kaynaklarından olan alıma ilişkin bilgileri internet sayfalarında duyuracak.

Fiilen elektriği kesilmeyen aboneden, kesme-bağlama bedeli talep edilemeyecek. EPDK'nın Resmi Gazete'nin 30 Aralık 2005 tarihli sayısında yayımlanan ve 1 Ocak'tan itibaren geçerli olacak Yönetmeliği uyarınca, fiilen elektriği kesilmeyen aboneden kesme-bağlama bedeli talep edilemeyecek.

 08.03.2006

Yorumlari Oku
Başlıksız
ülkemiz de yaşamak artık çok zorlaştı abone konularında insanlar neyapacaklarını bilmiyorlar abone olacak insanlardan şua istenen şartlar çok ağır insanlarda zaten massi sorun olmakta düşünün bi adam
Yazan: aliş türkyılmaz
Tarih: 24.06.2006
Tum Yorumlari Oku
Yorum Yaz
Sizde yorumunuzu belirtin yayinlansin. Duyarsiz kalmayalim.
Adiniz
E-postaniz
Lutfen yorumlarinizi insana saygi çerçevesinde yapiniz. içeriginde kufur ve asagilama bulunan yorumlar yayinlanmayacaktir.
Baslik *
Yorumunuz *  
Puan verin
 
Arkadasina Gonder
Haberi arkadaslariniza gondererek onlarinda konudan haberdar olmalarini saglayabilirsiniz.
Adiniz
E-postaniz
   
Arkadasiniz *
E-postasi *
 
 
 
 


 
  | Tüketiciler Birliği | Sık Kullanlanlara Ekle | Giriş Sayfam Yap | E-Posta | İletişim      Her hakkı saklıdır. 2009 Tüketiciler Birliği

Uygulama: Mustafa SERPEK

Hosting Hizmeti Datafon İletişim A.Ş. tarafından sağlanmaktadır