| Sık Kullanlanlara Ekle | Giriş Sayfam Yap | E-Posta | İletişim

      Ana-Sayfa Haberler Yeni tüketici yasası ve Kreti kartları korunları ve çözümler 2  
Yeni tüketici yasası ve Kreti kartları korunları ve çözümler 2
Kategori: Kredi kartları Yazdr Yazdr

   Kredi kart sorununu çözen 4077 sayılı yasanın geçici 1. maddenin uygulamasına ilişkin sorunlar ve üretilen yeni çözümler sitemize yerleştirilerek, sayfamız sürekli güncellenmektedir. Kredi Kartı borçları için son müracaat tarihi 4822 sayılı kanunun geçici 1. maddesi gereğince 14 Nisan 2003 günü sona ermektedir.

 

   4822 SAYILI YASAYLA DEĞİŞİK 4077 SAYILI TÜKETİCİNİN KORUNMASI HAKKINDA KANUNUN GEÇİCİ 1. MADDESİ İLE İLGİLİ DEĞERLENDİRMELER

2- Bu düzenleme, tüketici kredilerini de kapsıyor mu?
Yasanın TBMM. görüşmeleri esnasında, bu maddenin tüketici kredilerini de kapsaması yönünde verilen önerge reddedilmiş ve bu haliyle yasalaşmıştır.

Gerek maddenin lâfzına ve gerekse kanun koyucunun amacına göre yorum yapıldığında, bu maddenin tüketici kredilerini kapsamadığı tespit edilmektedir.

Ancak kanaatimizce, yasanın yürürlüğe girmesinden önce temerrüde düşmüş bulunan tüketici kredilerinin de bu maddede düzenlenen tasfiye süreçlerine tabi olmalıdır. Hukukun geliştirilmesi, yaygınlaştırılması ve en önemlisi anayasada ifadesi bulan eşitlik ilkesi gereğince, bu düzenlemenin yargı kararlarıyla tüketici kredilerini de kapsayacak genişletilmesi gerekmektedir.

4822 sayılı Kanunla getirilen yenilik, tüketici ile müzakere edilmeden tek taraflı olarak hazırlanmış Sözleşmelerin, dolayısıyla Tüketici Kredileri Sözleşmelerinin iyi niyet kurallarına aykırı, tüketici aleyhine dengesizliğe neden olan sözleşme koşullarının HAKSIZ ŞART sayılmasıdır. 6. Maddedeki Sözleşmelere ilişkin değerlendirme genel bir değerlendirmedir ve Kredi Kartı ve Tüketici Kredi Sözleşmeleri dahil her türlü Sözleşmeyi kapsamaktadır. Biliniyor ki Kanunda yapılan değişiklikten önce tüm Tüketici Kredi Sözleşmeleri tek taraflı, tüketici ile müzakere edilmemiş ve tüketici aleyhine hükümler içeren Sözleşmelerdir. Bu nedenle geçmişe yürütülerek haksız şart içeren Tüketici Kredi Sözleşmeleri 4077 sayılı Kanun kapsamında değerlendirilmelidir. Dolayısıyla yapılacak değerlendirmelerde Mahkemeler Tüketici Kredi Sözleşmelerinde, varsa Haksız Şartı değerlendirmeli ve tespit ettiğinde de Tüketici Kredi Sözleşmesinin de 4077 sayılı Kanun kapsamında ve yapılan değişiklikler uyarınca geçersiz saymalıdır.

Bu nedenle 13 Mart 2003 tarihinden önce temerrüde düşmüş bulunan tüketici kredileri için tüketicinin bu dilekçeyi iadeli taahhütlü veya tercihin noter yolu ile ihtarname şeklinde krediyi kullığı bankaya göndermesi ve adli sürece intikal eden tüketiciler bakımından muhatap olunan son adli mercie de bankaya gönderilen yazının bilgi olarak sunulması gerekmektedir. İadeli taahhütlü gönderilerde, “4822 sayılı yasa ile değişik 4077 sayılı yasanın geçici 1. maddesi gereğince başvuru dilekçesi” ibaresi, taahhüt kartına mutlaka yazılmalıdır.

Bu işlemin yapılmaması halinde bir aylık hak düşürücü süre geçmiş olacağından, ileride yargı kararlarıyla bu düzenlemenin tüketici kredilerini de kapsamasına ilişkin uygulama başlatıldığında, tüketicinin hak kaybı meydana gelecektir.

Sonuç olarak; tüketici kredi sözleşmeleri, 4822 sayılı yasayla değişik 4077 sayılı yasanın 6. maddesini göre haksız şart kabul edilebileceğinden ve ayrıca yukarıda belirtildiği gibi anayasal eşitlik ilkesi bakımından yargı süzgecine tabi tutulmalı, geçici 1. maddenin tüketici kredilerini de kapsayıp kapsamayacağı yönünden yargısal denetim yapılmalıdır. Bu bakımdan dileyen tüketicinin bulunduğu yerdeki Tüketici Mahkemesi (Tüketici Mahkemesi yoksa aynı sıfatla Asliye Hukuk veya Asliye Ticaret Mahkemesi)’ne dava açması önerilir.

 14.03.2003

Yorumlari Oku

 

Daha once yorum yapilmadi. once siz gorusunuzu bildirin.

 

Yorum Yaz
Sizde yorumunuzu belirtin yayinlansin. Duyarsiz kalmayalim.
Adiniz
E-postaniz
Lutfen yorumlarinizi insana saygi çerçevesinde yapiniz. içeriginde kufur ve asagilama bulunan yorumlar yayinlanmayacaktir.
Baslik *
Yorumunuz *  
Puan verin
 
Arkadasina Gonder
Haberi arkadaslariniza gondererek onlarinda konudan haberdar olmalarini saglayabilirsiniz.
Adiniz
E-postaniz
   
Arkadasiniz *
E-postasi *
 
 
 
 


 
  | Tüketiciler Birliği | Sık Kullanlanlara Ekle | Giriş Sayfam Yap | E-Posta | İletişim      Her hakkı saklıdır. 2009 Tüketiciler Birliği

Uygulama: Mustafa SERPEK

Hosting Hizmeti Datafon İletişim A.Ş. tarafından sağlanmaktadır