| Sık Kullanlanlara Ekle | Giriş Sayfam Yap | E-Posta | İletişim

      Ana-Sayfa Haberler Gazozlarda alkol var!  
Gazozlarda alkol var!
Kategori: Gazlı İçecekler Yazdr Yazdr

   Gazlı içecekler ile ilgili yapılan analiz sonuçlarını değerlendiren Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Av.M. Bülent Deniz; “Tüketicinin temel hakkı olan “bilgilenme hakkı” açık şekilde ihlâl edilmekte ve tüketiciler yanıltılmaktadır” dedi. Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Av.M. Bülent Deniz konu ile ilgili yaptığı basın toplantısında şu görüşlere yer verdi:

 

   

"Türk Gıda Kodeksi Yönetmeliği ile ilgili olarak çıkarılan ve 30.10.1998 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren 98/24 no’lu Alkolsüz İçecekler Tebliği’nin 5/k maddesinde; “Alkolsüz içeceklerde etil alkol miktarının en çok 5.0 g/l olabileceği” belirtilmektedir.

Alkolsüz içeceklere ilişkin bir hukuki metinde, içecek içeriğinde alkol bulunmasına cevaz veren bu düzenleme dikkatimizi çekmiş ve konu ile ilgili olarak Tüketiciler Birliği tarafından bir çalışma başlatılmıştır.

Çalışma kapsamında:

1.     Piyasada satılan gazoz ürünlerinin etiketleri üzerinde yapılan incelemelerde, içeriğinde alkol bulunduğuna ilişkin bir bilginin olmadığı, hatta bir üründe de, içerikte alkol ve çözeltisinin kullanılmadığına ilişkin bir bilginin olduğu tespit edilmiştir.

2.     Bunun üzerine çeşitli marketlerden satış fişi karşılığında on ayrı gazoz markasına ait birer şişe gazoz satın alınmıştır. Marka seçiminde pazarda yaygın olarak satılan markalar tercih edilmiştir. Satın alınan gazozların içeriğinde alkol olup olmadığının tespiti için Gebze’de bulunan TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi’ne başvurulmuştur. Orijinal ambalajı içinde teslim edilen on adet gazoz şişesinde bulunan sıvı için “IFFJ modifiye rebelin metodu,1983” yöntemiyle etil alkol analizi yaptırılmış ve şu sonuçlara ulaşılmıştır:

Marka                  Alkol Oranı
a.     Uludağ ........ 1.56 g/l  
b.     Akmina........ 1.28 g/l   
c.     Tansaş........ 1.16 g/l   
d.     Çamlıca....... 0.84 g/l   
e.     Fruko.......... 0.76 g/l  
f.       Sensun........ 0.60 g/l   
g.     Sprite.......... 0.56 g/l   
h.     Adese......... 0.48 g/l   
i.        Seven Up..... 0.44 g/l 
j.        Kipa............ 0.20 g/l  

 1. Yapılan araştırmalar ve gıda mühendisliği, kimya mühendisliği ve tıp alanında uzmanlarla yapılan görüşmeler ile gazlı içecek olan gazozlarda, etil alkolün kullanım nedenleri ile
  ilgili olarak şu sonuçlara ulaşılmıştır:
   
  1. Bütün gazozlarda tat ve koku verici esanslar kullanılmaktadır. Bu esanslar yağ cinsinden maddeler olup suda çözünmezler. Bu esansların suda çözünmeleri için hem su, hem de yağlarla tam karışabilen, çözünebilen “ara çözücü”lere ihtiyaç bulunmaktadır. Etil alkol gazlı içecek üretiminde bu işlevi yerine getirmek üzere kullanılan bir “ara çözücü”dür.   
  2. Gazlı içecek üretiminde tat ve koku verici maddeleri suda çözünür hale getirmek üzere kullanılan etil alkol üretim sürecinde kimyevî bir değişime uğramamakta ve aslî unsuru olan “alkol” olma özelliğini yitirmemektedir. 
  3. Etil alkol, gazlı içecek üretiminde maliyeti düşük olması nedeniyle kullanılmaktadır. Etil alkol yerine aynı işlevi görmek üzere, örneğin propylen glycol maddesi kullanılması mümkündür. Ancak etil alkol yerine kullanılacak “ara çözücü” hangisi olursa olsun, üretim maliyeti artacaktır.

Buna göre analiz ettirdiğimiz on adet şişede yer alan gazoz sıvılarının tamamında, değişen oranlarda etil alkol bulunmuştur. Analiz ettirilen şişelerin üzerinde yer alan etiketlerin tamamında, içeriğinde etil alkol bulunduğuna ilişkin bir uyarı bulunmamaktadır.

Elde edilen sonuçlar, Alkolsüz İçecekler Tebliği’nde belirtilen sınırın altında bulunmakla birlikte içeriğe ilişkin tüm bilgilerin eksiksiz olarak tüketiciye sunulması, tüketicinin temel ve evrensel haklarından biri olan bilgilenme hakkı gereğidir. Bu durumda içeriğe ilişkin yanıltıcı veya eksik bilgi verilmekle tüketicinin en temel hakkı ihlâl edilmektedir.

Bu nedenle konu ile ilgili yetkili Tarım Bakanlığı ve Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından öncelikle Türk Standartları Enstitüsü’nün gazozlarla ile ilgili 4080 nolu standardı ve Alkolsüz İçecekler Tebliği’nde yer alan ve gazlı içeceklerde alkol kullanılmasına olanak tanıyan 5/k maddesi kaldırılarak, gazlı içeceklerde alkol kullanılmasını yasaklayan düzenleme getirilmeli, bu maddenin kaldırılmaması halinde tebliğin ismi değiştirilerek, isimde yer alan “alkolsüz içecekler” ibaresi kaldırılmalı ve gerekli denetimler en katı şekilde uygulanarak, tüketicinin bilgilenme hakkının ihlâlinin önüne geçilmelidir.

Öte yandan tüm gazlı içecek üreticisi firmalarını içeriğe ilişkin doğru ve eksiksiz bilgilerin etikette yer alması için gerekli düzenlemeleri en kısa sürede yapmaya çağırıyor ve alkolsüz içecekler konusunda Tüketiciler Birliği olarak gazlı içecekler konusunda tüketiciyi uyarıyoruz: “İçtiğiniz gazozda alkol var!” dedi

Gazlı İçecekler Alkol Analiz Belgesi 1 (151,34 kb)
Gazlı İçecekler Alkol Analiz Belgesi 2 (356,49 kb)
Gazlı İçecekler Alkol Analiz Belgesi 3 (431,38 kb)

 11.10.2006

Yorumlari Oku
Teşekkürler
Sevgili Tüketiciler Birliği, halkımızı aydınlatmaya ve haksızlıkların üzerine gitmeye devam ettiğiniz için sonsuz teşekkürler...
Yazan: İsim belirtmek istemedi
Tarih: 24.03.2007 13:30:52
Başlıksız
YAPTIĞINIZ BU ÇALIŞMADAN DOLAYI EMEYİ GECEN HER KESE TEŞEKÜR EDERİM ACABA MEYVE SUYU COLA VE MEYVELİ MADEN SULARINDA NE GİBİ KARIŞIMLAR VAR ARAŞTIRIP SONUCLARINI YAYINLARSANIZ TÜKETİCİLER ADINA ÇOK
Yazan: Muzaffer Gül
Tarih: 08.11.2006
Başlıksız
ŞİMDİYE KADAR BÖYLE BİR ARAŞTIRMA YOKTU,BİRİLERİNİN PARMAĞI VAR BU İŞTE...
Yazan: cemalettin değirmen
Tarih: 04.11.2006
Başlıksız
Öncelikle çalışmalarınızdan dolayı tüketiciler adına teşekkür ediyorum. Acaba Kola ve Portakallı gazozlarda da aynı alkol kullanımı var mı? Bu konuyu araştırırsanız içecekler açısından daha net bilgi
Yazan: Mustafa ÇEVİK
Tarih: 30.10.2006
Başlıksız
hocam şimdi bunları anladık. bunlarda alkol var. deneylerle kanıtlanmış birşey ki alkolda dinimizce içmenin haram olduğu bir sıvı. bizde içmeyiz olur biter su değilki içmeden yaşayamıyalım...
Yazan: Ahmed Gümüş
Tarih: 25.10.2006
Tum Yorumlari Oku
Yorum Yaz
Sizde yorumunuzu belirtin yayinlansin. Duyarsiz kalmayalim.
Adiniz
E-postaniz
Lutfen yorumlarinizi insana saygi çerçevesinde yapiniz. içeriginde kufur ve asagilama bulunan yorumlar yayinlanmayacaktir.
Baslik *
Yorumunuz *  
Puan verin
 
Arkadasina Gonder
Haberi arkadaslariniza gondererek onlarinda konudan haberdar olmalarini saglayabilirsiniz.
Adiniz
E-postaniz
   
Arkadasiniz *
E-postasi *
 
 
 
 


 
  | Tüketiciler Birliği | Sık Kullanlanlara Ekle | Giriş Sayfam Yap | E-Posta | İletişim      Her hakkı saklıdır. 2009 Tüketiciler Birliği

Uygulama: Mustafa SERPEK

Hosting Hizmeti Datafon İletişim A.Ş. tarafından sağlanmaktadır