| Sık Kullanlanlara Ekle | Giriş Sayfam Yap | E-Posta | İletişim

      Ana-Sayfa Haberler Karatay Belediyesi kooperatif konutları kimin?  
Karatay Belediyesi kooperatif konutları kimin?
Kategori: Yerel Yönetimler Yazdr Yazdr

   Karatay Belediyesi Kooperatifleri ile ilgili bir değerlendirmede bulunan Tüketiciler Birliği Konya Şube Başkanı Kemal Özer: “Fakir fukaraya değil eşe dosta kıyak konutçuluk uygulamasına son verin. Kamu imkanları ile zenginlerin zenginliklerine zenginlik katmayın” dedi. Tüketiciler Birliği Konya Şube Başkanı Kemal Özer: konuyla ilgili yaptığı açıklamasında şu görüşlere yer verdi.

 

   Tüketiciler Birliği’ne geçmiş dönemden bu yana devam eden ve Karatay Belediyesi tarafından inşa edildiği gibi duyuru yapılan kooperatiflerle ilgili her gün yeni bir şikayet ve iddia iletilmektedir.

"Tüketici E. T. tarafından Karatay Belediyesi’ne ‘Belediyeniz öncülüğünde kurulan kooperatiflerden bu güne kadar kaç dar gelirli vatandaş konut sahibi yapılmıştır?’ şeklinde yöneltilen bilgi edinme sorusuna Karatay Belediyesi Belediyemiz öncülüğünde 8 kooperatif  3.588 konut üretilmiştir” denirken Sayın B. B.’nın  Belediyenizin Karatay Kooperatifleri ile hukuki ilişki nedir?’ sorusuna ise “Belediyemiz öncülüğünde kurulan kooperatifler 1163 sayılı yasa hükümlerine göre kurulan kooperatiflerdir. Belediyemiz ile ilgili herhangi bir hukuki ilişkisi yoktur. Belediyemizin bu kooperatiflerle üye kaydı yapması söz konusu olmayıp kooperatifler üyelerini kendileri kaydetmektedir” şeklinde bilgiler verilmiştir.

Şimdi de Karatay Belediyesi’nin resmi web sitesine bakalım “Vatandaşlar, Karatay Belediyesi resmi web sitesi www.karatay.bel.tr adresinden de kayıt yaptırabilirken, yoğun talep olması sonucu dün öğle saatlerinde internet sitesi de kilitlendi” (http://www.karatay.bel.tr/Haberdetay.asp?arama=537)

“Ön kayıtları 4-8 Eylül tarihleri arasında yapılacak olan Ak Sarnıç Konut Yapı Kooperatifi ile ilgili olarak da üye olmak isteyenlerin ön kayıt için Türkiye Finans Katılım Bankası Alaaddin Şubesi’nde açılan 362538 nolu hesaba 250 YTL yatırmaları gerektiğini söyleyen Hançerli, talebin fazla olması durumunda, kesin kayıt yaptırmaya hak kazananların noter huzurunda çekilecek kura ile belirleneceğini söyledi. Kura sonucu kesin kayıt yaptıracak olanlar yine aynı bankaya 4.000 YTL peşinat yatırmaları gerekiyor. 140 m2 lik dairelerin adiatları ise 400 YTL olacak.” http://www.karatay.bel.tr/Haberdetay.asp?arama=536

“2,5 yılda 7132 konut projesini hayata geçirdiklerini de kaydeden Hançerli, Adalet Siteleri Konut Yapı Kooperatifinin temelini de 3 hafta içerisinde atmayı planladıklarını söyledi.” http://www.karatay.bel.tr/Haberdetay.asp?arama=520

Bütün bu veriler göstermektedir ki söz konusu kooperatiflerin hukuki statüsü tartışmalıdır. Kağıt üzerindeki uygulama ile fiili durum farklıdır. Bu durum 1997’den bu yana kangren haline gelmiş ve 3000 dolayında mağduru olan Gazipaşa Belediyesi tatil köyü sorunun bir benzeri ortaya çıkma ihtimali söz konusudur.

Diğer durum ise belediyelerin imkanları kullanılarak siyasi rant amacıyla başlatılan kooperatif uygulamasından belediye çalışanlarının önemli bir kısmının bu kooperatifler sayesinde ek gelir yada daire sahibi olması adil bir durum değildir. Bu kooperatiflerin üyelerinin önemli bir kısmı dar gelirli kimselerden oluşmamaktadır. Çünkü bu kooperatiflerin önemli bir kısmında kiracılar ikamet etmektedir. Bu durum ise zenginlerin bu tür imkanlardan yararlanarak yeni daireler alıp bu dairelerden elde ettikleri kiralarla yeni dairler satın almaları gibi bir durum oluşturmaktadır. Sonuçta her şey usulüne uygun yapılıyor olsa bile kamu kaynaklarının haksız kullandırılması ve dar gelirlilerin umutlarının sömürülerek zenginlerin zenginliklerine zenginlik katılmaktadır.

Mevlana civarına yaptığı işgalci ve tecavüzcü binaya kendi partisinin il Başkanı, Milletvekilleri, Valisi, Meslek Odaları, Sivil Toplum Örgütleri ve halk karşı olmasına rağmen yükseltilen binada göstermektedir ki Karatay Belediyesi’nin hukuk tanımaz tavrı artarak devam etmektedir.

Fakir fukara adına şu soruları Karatay Belediyesi yetkililerine yöneltiyoruz;

1-Belediyeniz tarafından konut hamlesi olarak adlandırılan çalışmalar sonucunda yapılan imar değişiklikleri ile bitirilen çalışmaların sonucunda yapım işleri hangi ihale usulü ile verilmektedir? İhale ilanları hangi gazetelerde yapılmıştır?

2- İhalelerin tamamının belediyeniz öncülüğünde kurulan kooperatiflere verilmesi bir tesadüf müdür?

3- Kooperatiflerin yapımcı taşeronları kimlerdir?

4- Belediyeniz öncülüğünde yapılan kooperatifleşmelerin hemen hepsinde belediye yöneticileri ile belediye meclis üyelerinin ve bir kısım partililerin kooperatif kurucuları olması bir tesadüf müdür?

5- Belediyeniz öncülüğünde kurulan kooperatifler yapmakla zorunlu oldukları ilk genel kurullarını hangi mekanda yapmışlardır?

6- Belediyenizce öncülük edilerek kurulan kooperatiflerden kooperatif bazında belediyenize kaç daire verilmiştir?

7- Bu kooperatiflerde bu güne kadar belediyeniz meclis üyesi ve yöneticileri ile parti yöneticilerinden kimler görev almaktadır?

8- Bu kooperatiflerde belediyeniz meclis üyesi ve yöneticilerinden kimler bedel ödemeden huzur hakkı ile bir veya birden fazla daire sahibi olmuşlardır?

9- Bundan böyle yeni kurulacak kooperatiflerde parti yöneticileri, meclis üyeleri ve belediye idarecileri kurucu üye veya idareci gibi sıfatlarla yer alacak mıdır?

10- Vatandaşa verilen cevaplarda ilişkimiz yok denirken Belediye Başkanın Kooperatif Başkanı gibi açıklamalar yapmasın anlamı nedir?

 29.11.2006

Yorumlari Oku
Karatay belediyesi kooperatif satışı
Belediye başkanı Mehmet Hançerli bey ve Hüseyin bey den allah razı olsun fakir fukaraya yardımcı oluyorlar ardı ardına karatay a hizmetler yapıyorlar. Tabii bu arada şunuda göz ardı e
Yazan: berk osmanli
Tarih: 10.01.2010 20:11:47
KISACASI BURASI KONYATÜRKİYE
Belediye öncülügünde kurulan kooparetif deniliyor yanlış, Beledylerin kooparetifleri. Neden mi çünkü B. başkan yardımcıları ve encümen üyeleri belde bele
Yazan: yaşar
Tarih: 05.09.2008 16:17:24
HAK KAYBINA UĞRAMAMIZ YADA DOLIRILMAMIZ SÖZ KONUSU MU?
adalet siteleri konutlarına aidarlarımı yatırmaktayım sizin bu haberiniz bizleri kuşkuya düşürüyor.bizler imkanlarımızı zorlayarak yatırıyoruz. Konunun taraflarının açıklama yapm
Yazan: Yaşar AKA
Tarih: 18.12.2006 09:59:06
çevre saglıgı
Akabe mah Saçlıkasap Caddesi MASLAHAT sk. girişinde bulunan AHIR VE PİSLİGİNİN uygun yer ve uygun şekilde olması ve YOLUNDA itfaiye ambulans çöp arabasının rahat girip çıkabi
Yazan: sezer
Tarih: 12.12.2006 12:23:48
Tum Yorumlari Oku
Yorum Yaz
Sizde yorumunuzu belirtin yayinlansin. Duyarsiz kalmayalim.
Adiniz
E-postaniz
Lutfen yorumlarinizi insana saygi çerçevesinde yapiniz. içeriginde kufur ve asagilama bulunan yorumlar yayinlanmayacaktir.
Baslik *
Yorumunuz *  
Puan verin
 
Arkadasina Gonder
Haberi arkadaslariniza gondererek onlarinda konudan haberdar olmalarini saglayabilirsiniz.
Adiniz
E-postaniz
   
Arkadasiniz *
E-postasi *
 
 
 
 


 
  | Tüketiciler Birliği | Sık Kullanlanlara Ekle | Giriş Sayfam Yap | E-Posta | İletişim      Her hakkı saklıdır. 2009 Tüketiciler Birliği

Uygulama: Mustafa SERPEK

Hosting Hizmeti Datafon İletişim A.Ş. tarafından sağlanmaktadır