| Sık Kullanlanlara Ekle | Giriş Sayfam Yap | E-Posta | İletişim

      Ana-Sayfa Haberler Kredi kartı ücretlerine son nokta konuldu  
Kredi kartı ücretlerine son nokta konuldu
Kategori: Kredi kartları Yazdr Yazdr

   Kredi Kartı ücretleri ve banka hesap işletme ücretleri hakkında bir değerlendirme yapan Tüketiciler Birliği Genel Başkan Yardımcısı Kemal ÖZER; “Söz konusu uygulama hem tüketici kanuna hem de Banka ve Kredi Kartları Kanuna ayrı bir uygulama idi. BBDK’nın konu hakkındaki kararı ile soruna son nokta konulmuştur” dedi. Tüketiciler Birliği Genel Başkan Yardımcısı Kemal ÖZER; konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada şu görüşlere yer verdi:

 

   

Tüketiciler Birliği, bankaların Kredi Kartları’ndan kart ücreti banka hesaplarından hesap işletim ücreti adı altında alınmakta oldukları ücretin öncelikle 4077 Sayılı Tüketicinin Korunmasına Dair Kanunun 6. maddesine ve 5464 Sayılı Banka ve Kredi Kartları Kanunun 24. maddesine aykırı olduğu gerekçesiyle itiraz etmekte idi.

Her iki yasaya aykırı olan hükümle ilgili olarak tüketicileri Tüketici Sorunları Hakem Heyetine yönlendirmeden önce kanun koyucunun söz konusu kanunlarla ilgili gerekçesini çok iyi incelemiş ve 24. madde ile ilgili gerekçedeki “Hukuki ilişkinin, güçlü olan lehine düzenlenmesinin engellenmesini ve objektif esaslara bağlanması amacıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkiyi niteleyen sözleşmelerde bulunması gereken hususlar belirlenmiştir. Kart hamillerinin mesnetsiz uygulamalarla karşılaşmamaları amacıyla sözleşmede var olmadığı veya yasal bir uygulamaya dayanmadığı sürece, yaptıkları işlemlerden dolayı kendilerinden faiz, komisyon veya masraf gibi adlar altında hiçbir şekil ve surette ödeme talep edilemeyeceği ve kart hamilinin hesabından kesinti yapılamayacağı yönünde düzenleme yapılmıştır” hükmüne yer verildiği görülmüştür.

Bu gerekçe ile kanun koyucu büyük bir feraset örneği göstererek sorunu baştan çözdüğü görülmektedir. Ayrıca bu hem Tüketici Kanun 6. maddesi hem de Banka ve Kredi Kartları Kanunun 24. maddesi oldukça açıktır ve yoruma mahal bırakmayacak bir şekildedir.

Ayrıca bankalar direnen ve banka ile ilişkilerini kesmek isteyen iradeli tüketicilerinin ücretlerini derhal iade etmekte idiler. Haklı olsa idiler bu konuda tüm müşterilerine karşı direnmeleri gerekecek idi.

Bu nedenlerle Tüketiciler Birliği tüm tüketicilere hukuk savaşı başlatmalarını önermiş sitesinde ihtar ve şikayet dilekçe örneklerinin yayınlamıştır. Tüm Tüketici Sorunları Hakem Heyetleri yapılan itirazlarda tüketici haklı bulmuş ve alınana bedellerin iadesine hükmetmişti. Öte yandan Kocaeli Tüketici Mahkemesi de 04/10/2006 tarih ve 2006/368 Karar nolu kararı ile bu konudaki Kocaeli Tüketici Sorunları Hakem Heyeti’nin haksız alınan ücretin iadesi yönündeki kararını onayarak son noktayı koymuştu.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Hukuk Müşavirliği ise 42-10-B/980 sayılı yazısıyla 5464 sayılı Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu'nun 24. maddesinin (4) numaralı fıkrası, "Kart hamilinin yaptığı işlemler nedeniyle, sözleşmede yer almayan faiz, komisyon veya masraf gibi adlar altında hiçbir şekil ve surette ödeme talep edilemez ve kart hamilinin hesabından kesinti yapılamaz. Sözleşmede kart hamilinin haklarını zedeleyici ve kart çıkartan kuruluş lehine tek taraflı haksız şartlar sağlayan hükümlere yer verilemez" hükmünü amirdir.

BBDK, 5464 sayılı yasanın 44. maddesinde yapılan atfa binaen, uyuşmazlıkların Tüketici Hakem Heyeti'nde ve/veya Tüketici Mahkemesi'nde çözümleneceği hüküm altına alınmıştır bu nedenle kartlarından ücret alınan tüketiciler Tüketici Hakem Heyeti'ne iade müracaat bulunması gerektiğini bildirmiştir. Böylece tüketiciye kesilen milyarlarca dolarlık haksız ve hukuksuz fatura sona ermiştir.

Tüm tüketicileri zaman kaybetmeden Tüketici Hakem Heyeti'ne müracaat etmeye davet ediyoruz” dedi.

5464 Sayılı BANKA KARTLARI VE KREDİ KARTLARI KANUNU

Sözleşme şartları

MADDE 24 - Kart çıkaran kuruluşlar ile kart hamilleri arasındaki ilişkiler, bu Kanun ve ilgili diğer mevzuat çerçevesinde en az oniki punto ve koyu siyah harflerle hazırlanacak yazılı sözleşme ile düzenlenir. Sözleşmenin bir örneği, kart hamiline ve varsa kefile verilir. Sözleşme hükümleri ve kartın kullanımı hakkında kart hamiline ayrıntılı bilgi verilmesi zorunludur.

Kart çıkaran kuruluşların kart hamilleri ile akdedeceği sözleşmelerin şekil ve içeriğinde yer alması gereken asgarî hususlar Kurulca belirlenir.

Sözleşmede belirtilen asgarî tutar, dönem borcunun yüzde yirmisinden aşağı olamaz. Hesap özetinde yer alan asgarî ödeme tutarı son ödeme tarihinde ödenmediği takdirde kart hamili ödenmeyen tutar için sözleşmede öngörülen gecikme faizi dışında bir yükümlülük altına sokulamaz.

Kart hamilinin yaptığı işlemler nedeniyle, sözleşmede yer almayan faiz, komisyon veya masraf gibi adlar altında hiçbir şekil ve surette ödeme talep edilemez ve kart hamilinin hesabından kesinti yapılamaz. Sözleşmede kart hamilinin haklarını zedeleyici ve kart çıkaran kuruluş lehine tek taraflı haksız şartlar sağlayan hükümlere yer verilemez.

Kart hamilinin borcu kefile bildirilmedikçe, kefil için temerrüt durumunun oluşmayacağı sözleşmede gösterilir. Sözleşme hükümlerinde kefilin sorumluluğunu artırıcı nitelikteki değişikliklere ve kartın kullanım limitinin yükseltilmesine ilişkin olarak kefilin ilave şartlara dair sorumluluğunun başlaması için kefilin yazılı onayının alınması şarttır. Kredi kartı kullanımlarındaki kefalet, Borçlar Kanununda belirtilen adi kefalet hükümlerine tâbidir. Asıl borçluya başvurulup borcun tahsili için tüm yollar denenmeden kefilden borcun ifası istenemez.

İŞTE KARARLAR

Banka ve Kredi Kartı Ücreti İadesi Hakem Heyeti Kararı (24,50 kb)
Banka Hesap İşlem Ücreti İade Kararı (140,87 kb)
Kredi Kartı Ücreti İadesi Hakem Heyeti Kararı 2 (27,50 kb)
Kredi Kartı Ücreti İadesi Hakem Heyeti Kararı 3 (30,00 kb)
Banka Hesap İşlem Ücreti İadesi Yönünde Tüketici Mahkemesi Onama Kararı (219,48 kb)

İŞTE DİLEKÇELER

Kredi Kartı Ücret İadesi İhtar ve TSHH Dilekçesi 
Banka Hesap İşlem Ücreti Hakem Heyeti Şikayet Dilekçe Örneği

İŞTE KANUN KOYUCUNUN 24. MADDE İLE İLGİLİ GEREKÇELERİ


 

 04.02.2007

Yorumlari Oku
aidat
hesap işletim ücreti ve kart ücreti iadesi sadece bu yıl içinmi yoksa önceki yıllarıda alabil
Yazan: mikail
Tarih: 31.01.2012 17:27:59
yardım
ilk öncelikle çok teşekkür ederim benim kredi kartımdan yıllık ücret alınıyor benim ne yapmam gerekiyor şikayet dilekçelerini okudum çıktısını aldım ama tam olarak
Yazan: remzi
Tarih: 27.04.2009 21:53:47
lımıt
bankalar ben ıstemeden kredı kart lımıtını artırabılırmı esım devlet memuru banka esmın kredı kartı lımıt nı 22 mılyar a cıkarma hakkı var mı lutfen benı bılgılendırır mısınız tesekkurler
Yazan: zeynep
Tarih: 17.04.2009 11:36:19
kredi kartı
45 tl aiadata magduruyum sikeyetim var kartı sırf bunu için iptal ettirevilirim ben enayi deilim bos yere kart parası veriiiim
Yazan: abdul vahit
Tarih: 17.02.2009 00:04:52
Kredi kartı
Arkadaşlar, YKB worldcard var. ve yukarıda itiraz dilekçesini yazdım ve bankaya verdim. Bir sonraki ekstremde senelik aidat ücretini iptal ettiler. Ancak bana sonra bir yazı yolladılar. Bu
Yazan: Mehmet
Tarih: 09.11.2008 11:33:44
Tum Yorumlari Oku
Yorum Yaz
Sizde yorumunuzu belirtin yayinlansin. Duyarsiz kalmayalim.
Adiniz
E-postaniz
Lutfen yorumlarinizi insana saygi çerçevesinde yapiniz. içeriginde kufur ve asagilama bulunan yorumlar yayinlanmayacaktir.
Baslik *
Yorumunuz *  
Puan verin
 
Arkadasina Gonder
Haberi arkadaslariniza gondererek onlarinda konudan haberdar olmalarini saglayabilirsiniz.
Adiniz
E-postaniz
   
Arkadasiniz *
E-postasi *
 
 
 
 


 
  | Tüketiciler Birliği | Sık Kullanlanlara Ekle | Giriş Sayfam Yap | E-Posta | İletişim      Her hakkı saklıdır. 2009 Tüketiciler Birliği

Uygulama: Mustafa SERPEK

Hosting Hizmeti Datafon İletişim A.Ş. tarafından sağlanmaktadır