| Sık Kullanlanlara Ekle | Giriş Sayfam Yap | E-Posta | İletişim

      Ana-Sayfa Haberler Hakem heyeti kararları herkesi bağlar!  
Hakem heyeti kararları herkesi bağlar!
Kategori: Tüketici Sorunları Hakem Heyeti Yazdr Yazdr

   Hakem heyeti kararları hakkında değerlendirme de bulunan Tüketiciler Birliği Kütahya Şube Başkanı Ali İhsan Nazlı; “Hakem heyeti kararlarından hoşlanmayan bazı kimseler son günlerde Tüketici Sorunları Hakem Heyeti kararlarının bağlayıcı olmadığı gibi suç nitelikli açıklamalar yapmadadır. Bu açıklamaya doğruluk payı olmayan talihsiz beyanlardır” dedi. Tüketiciler Birliği Kütahya Şube Başkanı Ali İhsan Nazlı açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

 

   

“4077 sayılı Tüketicinin Korunmasına Hakkındaki Kanunun yirmi ikinci maddesi, “Değeri 804 YTL’nin altında bulunan uyuşmazlıklarda tüketici sorunları hakem heyetlerine başvuru zorunludur. Bu uyuşmazlıklarda heyetin vereceği kararlar tarafları bağlar. Bu kararlar İcra ve İflas Kanununun ilamların yerine getirilmesi hakkındaki hükümlerine göre yerine getirilir. Taraflar bu kararlara karşı 15 gün içinde tüketici mahkemesine itiraz edebilirler. İtiraz, tüketici sorunları hakem heyeti kararının icrasını durdurmaz. Ancak, talep edilmesi şartıyla hakim, tüketici sorunları hakem heyeti kararının icrasını tedbir yoluyla durdurabilir. Tüketici sorunları hakem heyeti kararlarına karşı yapılan itiraz üzerine tüketici mahkemesinin vereceği karar kesindir” hükmüne yer vermektedir.

Tüketici Sorunları Hakem Heyetleri’nin kararları temyiz edilip, tüketici mahkemesi tarafından iptal edilmediği sürece kesindir.

Tüketicinin yasal haklarını kullanmasından rahatsız olan Türk Telekom yetkilileri basın açıklamalarında talihsiz açıklamalar yapmaktadırlar. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı derhal ilgili şirket hakkında yasal müeyyide uygulamalıdır.”

Sabit Telefonlardan alınan Sabit Ücretlerin İptali İçin İhtarname ve Hakem Heyeti Dilekçe Örneği (42,50 kb)

  Dilekçe ve Dava Hakkını Engelleyen Tüketici Hakem Heyetleri Hk Suç Duyurusu (45,00 kb)

 01.02.2008

ilgili Haberler

 

Bu haber ile ilgili iliskili haber bulunmamaktadir.

 

Yorumlari Oku
SABİT ÜCRET HAKKINDA
Öncelikle böyle bir yol izlememizde yardıcı olduğunuz için teşekkür ederim.Fakat bazı sorularım olacak.Bu konuya hassas bir biçimde yaklaştım ve çevremdekilerede &o
Yazan: Gül Ayşe KARCIOĞLU
Tarih: 07.02.2008 11:28:02
Tum Yorumlari Oku
Yorum Yaz
Sizde yorumunuzu belirtin yayinlansin. Duyarsiz kalmayalim.
Adiniz
E-postaniz
Lutfen yorumlarinizi insana saygi çerçevesinde yapiniz. içeriginde kufur ve asagilama bulunan yorumlar yayinlanmayacaktir.
Baslik *
Yorumunuz *  
Puan verin
 
Arkadasina Gonder
Haberi arkadaslariniza gondererek onlarinda konudan haberdar olmalarini saglayabilirsiniz.
Adiniz
E-postaniz
   
Arkadasiniz *
E-postasi *
 
 
 
 


 
  | Tüketiciler Birliği | Sık Kullanlanlara Ekle | Giriş Sayfam Yap | E-Posta | İletişim      Her hakkı saklıdır. 2009 Tüketiciler Birliği

Uygulama: Mustafa SERPEK

Hosting Hizmeti Datafon İletişim A.Ş. tarafından sağlanmaktadır