| Sık Kullanlanlara Ekle | Giriş Sayfam Yap | E-Posta | İletişim

      Ana-Sayfa Haberler Yemeğiniz sonunuz olmasın - Yediğiniz sonunuz olmasın  
Yemeğiniz sonunuz olmasın - Yediğiniz sonunuz olmasın
Kategori: Temel Gıda Yazdr Yazdr

   Gıda tüketiminde bilinçli davranılması gerektiğini belirten Tüketiciler Birliği Eskişehir Şubesi İzleme Komitesi Başkanı Av. Elif Topal; “yemeğiniz sonunuz olmasın,son kullanma tarihine dikkat edin.” dedi.

 

   

Tüketiciler Birliği Eskişehir Şubesi İzleme Komitesi Başkanı Av. Elif Topal konuyla ilgili olarak şu açıklamayı yapmıştır:

Bilinçli bir tüketici satın almadan önce; ürünün adına, firma adına ve adresine, üretildiği yere, hazırlanma ve kullanma talimatına, depolama ve saklama koşulları ile üretim ve son kullanma tarihine dikkat etmelidir. 

Toplumların gelişimi, sağlıklı nesillerin yetişmesi bireylerin gayretleriyle olur. Bilinçli tüketiciler arzu edilen toplumları oluşturur. Çağdaş bir toplumda sorgulayan, araştıran ve bilinçli tüketiciler bulunur. Tarım İl Müdürlüğü verilerine  göre; 2008 yılı itibariyle Eskişehir İl Genelinde yapılan denetim ve tespitler sonucu bir yıl içinde gıda üretim yerlerinde 746; toplu tüketim yerlerinde 2436 olmak üzere toplamda 3182  denetim yapılmış elde edilen sonuçlara göre;

 * 9 adet işletmeye son kullanma tarihi geçen ürün satmaktan 1000.00' er TL

*4 adet işletmeye üretim izni olmadan gıda satımından 1000.00' er TL

23 adet işletmeye üretim izni olmadan gıda üretiminden 1000.00 'er TL

15 adet işletmeye Türk Gıda Kodeksine aykırı işlem yapmaktan 5000.00' er TL

5 adet işletmeye  Türk Gıda Kodeksine aykırı satış yapmaktan 5000.00' er TL

5 adet işletmeye sorumlu yönetici istihdam etmemekten 1000.00' er TL

2 adet işletmeye toplatma kararına uymamaktan 5000.00' er TL

1 adet işletmeye asgari teknik ve hijyen şartlarına uymamadan 1000.00' er TL

1 adet işletmeye işyeri sorumluluklarını yerine getirmemekten 5000.00' er TLOlmak üzere toplamda 75 işletmeye 167.000.00 TL idari para cezası verilmiştir.   

Üretici ve satıcı firmalar adına verilen para cezalarının caydırıcılığının olmadığı görülmektedir. Son kullanma tarihi geçen, üretim izni bulunmamasına rağmen tüketicinin alımına sunulan gıdalar halen piyasada bulunmaktadır. Devletin caydırıcı etkisinin artması için Tarım İl Müdürlüğü tarafından denetimler arttırılmalı ve Savcılığa suç ihbarında bulunularak gereken firma ve kuruluşlar hakkında cezai işlem ve işyeri kapatma cezasının uygulanması gerekmektedir.'

Salt devlet organları tarafından yapılan çalışmalar yetersiz kalmaktadır, tüketicilerimizin daha bilinçli olması, aldıkları ürünün son kullanma tarihine, üretim tarihine bilhassa dikkat etmesi gerekmektedir. Özellikle il merkezi ile kıyaslandığında il merkezi dışında satış yapan firmaların son kullanma tarihi geçen ürünleri satma oranının da daha yüksek olduğu görülmüştür. Tüketicilerin son kullanma tarihi ile birlikte aldıkları ürünlerin üretim tarihine bakması, üretim tarihi eski olan gıdaların uygun depolama şartlarına haiz olmayabileceği de düşünülerek bu gıdaların tercih edilmemesi gerekmektedir. Tüketiciler olarak emeklerimizle kazanıp aldığımız gıdalarımızın sağlığımızı tehdit etmesine müsaade etmeyelim.Her türlü gıda ile ilgili şikayetlerinizi 7 gün 24 saat açık olan ücretsiz ALO 174  gıda hattına bildirelim.  YEMEĞİNİZ SONUNUZ OLMASIN,SON KULLANMA TARİHİNE DİKKAT EDİN dedi.

Av.Elif Topal

İzleme Komitesi Başkanı

 16.02.2009

Yorumlari Oku

 

Daha once yorum yapilmadi. once siz gorusunuzu bildirin.

 

Yorum Yaz
Sizde yorumunuzu belirtin yayinlansin. Duyarsiz kalmayalim.
Adiniz
E-postaniz
Lutfen yorumlarinizi insana saygi çerçevesinde yapiniz. içeriginde kufur ve asagilama bulunan yorumlar yayinlanmayacaktir.
Baslik *
Yorumunuz *  
Puan verin
 
Arkadasina Gonder
Haberi arkadaslariniza gondererek onlarinda konudan haberdar olmalarini saglayabilirsiniz.
Adiniz
E-postaniz
   
Arkadasiniz *
E-postasi *
 
 
 
 


 
  | Tüketiciler Birliği | Sık Kullanlanlara Ekle | Giriş Sayfam Yap | E-Posta | İletişim      Her hakkı saklıdır. 2009 Tüketiciler Birliği

Uygulama: Mustafa SERPEK

Hosting Hizmeti Datafon İletişim A.Ş. tarafından sağlanmaktadır