| Sık Kullanlanlara Ekle | Giriş Sayfam Yap | E-Posta | İletişim

      Ana-Sayfa Haberler Kart mağdurları tefecilerden kurtarılmalı  
Kart mağdurları tefecilerden kurtarılmalı
Kategori: Kredi kartları Yazdr Yazdr

   Tüketiciler Birliği Başkanı Kaya: ''Bu düzenlemeyi bankaların batık alacaklarını alma operasyonu olarak görüyoruz''

 

   

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Nazım Kaya, ''Kredi kartı düzenlemesiyle kart mağdurlarının POS tefecilerinin elinden kurtarılmasını bekliyorduk. Evine haciz gelmesin diye nişan yüzüklerini, eskisini yenisini satanlar ve tefecilerin eline düşenler düzenlemeye alınmadı'' dedi.

Kaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kredi kartı konusunda yapılan düzenlemenin sevindirici olduğunu, ancak tüketici mağduriyetini giderecek ölçüde kapsamlı hazırlanmadığını ileri sürdü.

Düzenlemenin kredi kartı borcu nedeniyle haklarında icra takibi başlatılmış tüketicileri kapsadığını ifade eden Kaya, diğer mağdurların düzenlemeye dahil edilmediğini belirtti.

Kaya, borçlarının asgari ödenmesi gereken bölümü yatırılan, her an icra takibi başlatılacak yüz binlerce kart bulunduğunu kaydederek, şöyle konuştu:

''Kredi kartı düzenlemesiyle kart mağdurlarının POS tefecilerinin elinden kurtarılmasını bekliyorduk. Evine haciz gelmesin diye nişan yüzüklerini, eskisini yenisi satanlar ve tefecilerin eline düşenler düzenlemeye alınmadı. Bu düzenlemeyi bankaların batık alacaklarını alma operasyonu olarak görüyoruz. Haklarında icra takibi başlatılan tüketici zaten tefeci de dahil bir yerden para bulamadığı için bu duruma düşmüş. POS tefecileri, önümüzdeki dönemde de kredi kartı mağdurlarından para kazanmaya devam edecek. Ayrıca, borçlarını POS tefecilerinden aldığı paralarla ödemeye çalışan tüketiciler ne olacak?''

''BİRKAÇ AY SONRA BENZER SORUNLAR YAŞANABİLİR'' 

Kaya, tüm kredi kartı mağdurlarının düzenleme kapsamına alınması gerektiğini vurgulayarak, ''Bu şekilde düzenleme çıkmazsa birkaç ay sonra kredi kartı yüzünden icralık olacak kişi sayısı yine inanılmaz rakamlara ulaşacak. Bankalar, bazı kredi kartlarında icra takibini özellikle 4-5 ay erteledikten sonra başlatıyor. 4-5 ay ertelenen bu kartlar ne olacak?'' dedi.

Kredi kartı aidatının yasal zemine kavuşturulduğuna da değinen Kaya, ''50 bin TL limitli kredi kartına yıllık 500 TL aidat ödenecek. Bankalar zaten yüksek faizler ve iş yerlerinden aldıkları komisyonlarla yüksek paralar kazanıyor. Bu durumda kartlardan neden aidat alınıyor. Kredi kartı aidatı kabul edilemez bir uygulamadır ve kesinlikle düzenlemeye dahil edilmemelidir'' diye konuştu.

Kaya, bu düzenlemeye paralel olarak BDDK'nın, bankalar nezdinde incelemelere başlaması ve gelirlerinin üzerinde kredi kartı limitleri bulunanları tespit etmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

 16.06.2009

Yorumlari Oku
sicilli diye kredi vermiyorlar
efenim hem borcum var hemde babamı kaybettim ve babamın borçları için konyadaki bankalardan kredi almam lazım ve işin içinde vasiyet durumu var şaşkın bir haldeyim yardımlarınınız
Yazan: yafes
Tarih: 09.10.2009 19:14:19
Tum Yorumlari Oku
Yorum Yaz
Sizde yorumunuzu belirtin yayinlansin. Duyarsiz kalmayalim.
Adiniz
E-postaniz
Lutfen yorumlarinizi insana saygi çerçevesinde yapiniz. içeriginde kufur ve asagilama bulunan yorumlar yayinlanmayacaktir.
Baslik *
Yorumunuz *  
Puan verin
 
Arkadasina Gonder
Haberi arkadaslariniza gondererek onlarinda konudan haberdar olmalarini saglayabilirsiniz.
Adiniz
E-postaniz
   
Arkadasiniz *
E-postasi *
 
 
 
 


 
  | Tüketiciler Birliği | Sık Kullanlanlara Ekle | Giriş Sayfam Yap | E-Posta | İletişim      Her hakkı saklıdır. 2009 Tüketiciler Birliği

Uygulama: Mustafa SERPEK

Hosting Hizmeti Datafon İletişim A.Ş. tarafından sağlanmaktadır