| Sık Kullanlanlara Ekle | Giriş Sayfam Yap | E-Posta | İletişim

      Ana-Sayfa Haberler Konut kredisinde yeniden yapılandırma soruları....  
Konut kredisinde yeniden yapılandırma soruları....
Kategori: Günün Şikayeti Yazdr Yazdr

   Konut kredisi alan bir Tüketiciden gelen şikayette ilginç soru ve cevapları okuyacaksınız....

 

   

MORTGAGE' NİN REFİNANSMANI 29.06.2007 tarihinde Finansbank ile 110.000,00 YTL’ lik sabit faizli eşit taksit ödemeli “Konut Destek Kredisi Sözleşmesi” imzalanmış, mezkur sözleşmenin eki “Bireysel Kredi Ödeme Planı” na uygun olarak izleyen ayda geri ödemelere başlanmıştır.

Faiz oranlarında değişiklik olması durumunda, bu değişikliğin tüketiciye, oluşacak yeni faiz oranları doğrultusunda hazırlanacak yeni bir ödeme planı ile birlikte bildirilmesi gerektiği gibi bir durum mevzubahis midir? Zira 1.28 oranıyla kullandığım konut kredisinde faizler bir aydan uzun bir süredir 0,96 seviyelerine kadar düşmüş olmasına rağmen, Banka bu yeni seviyelerden beni yararlandırma konusunda bir girişimde bulunmadığı gibi 23.09.2009 tarihinde yapmış olduğum müracaatta verdiğim şu bilgilere karşılık; Sabit faizli kredi, yıllık 15,36 faiz oranı, Ödenen taksit 2.347,51 TL/ay Kalan taksit 46 Ay Kalan borç 107.985,56 TL (81.233,00 TL faizli bakiye) Yeniden yapılandırmak istediğimde nasıl bir ödeme planıyla karşılaşırım? Sorusuna bankadan 23.09.2009 tarihinde gelen cevapta Ödeme planı değişikliği yapar iseniz koşullar aşağıdaki gibi olacaktır. 46 ay vade %0.99 faiz oranı 3.335,00 TL dosya masrafı Aylık ödemeleriniz 2.207,03 TL dir.

Öğrenmek istediğim;

1- sabit faizli eşit taksit ödemeli “Konut Destek Kredisi Sözleşmesi” imzalanması düşen faiz oranlarından yararlanmaya engel midir?

2- Banka, MORTGAGE kredi borcunu düşen faiz oranları sebebiyle yeniden yapılandırmadan imtina edebilir mi?

3- Yasal olarak imtina edemiyor olmalı ise, sözleşmesinde yer alıyorsa “sözleşmede haksız şart” olarak değerlendirilir mi?

4- Böyle bir şart var ve sözleşme imzalanmışsa, Müşterinin bir an önce bitsin gitsin, işime döneyim düşüncesiyle önüne gelen her belgeyi imzalamasının, orada bulunuş amacı belli olmasına rağmen bağlayıcılığı nedir?

5- Bütün bu soruların cevabı olumsuz ve bankanın böyle bir talebi karşılamama durumu söz konusu değil ise, neredeyse %5 lere varan bir oranda masraf talep etmesi bu talebi akim bırakma olarak değerlendirilip (aynı banka- aynı muhatap- aynı teminatlar, neden 3.335,00 TL masraf) , ne şekilde karşılık verilmelidir.

Cevap:

Sayın İlker,  

Öncelikle belirtmeliyiz ki, bizler mağdur tüketicilere karşılıksız olarak yasal haklarını gösteren ve örgütlü yapımızla destek sağlamaya çalışan ve toplumsal tüketici hak ihlallerinde kamuoyu oluşturan, gerektiğinde yargı mercileri nezdinde dava açarak mücadele veren, tam bağımsız bir sivil toplum oluşumuyuz.. Fikir, insan gücü ve maddi imkânlarımız sadece gönüllülerimizce sağlanmaktadır. Yasal olarak her hangi bir yaptırım imkânımız da bulunmamaktadır. Size önerimiz gelişmeleri mümkün olduğu kadar belgeye bağlamanız, yani yazılı hale getirmenizdir. Yani dikkat etmeniz gereken en önemli unsur, iletişiminizi faks, iadeli/taahhütlü mektup, elektronik posta, vb. (kanıtlanabilir) yöntemlerle gerçekleştirmenizdir. Çünkü yargı sürecinde sözler anlam ifade etmemektedirler.

Hak aramasını bilen bilinçli bir tüketici olarak konuyu araştırmanızı memnuniyetle karşılıyoruz.

Bu konudaki mevzuatı, bizim açıklamamızı ve izlemeniz gereken yolu aşağıda  bilginize sunmaktayız;
 

1. Tüketiciler kredilerini her zaman için erken ödeyerek kapatabilirler. Bu durumda banka yasal giderleri ve % 2 işlem komisyonunu tahsil edebilir.

2.Banka düşen faizleri yansıtmak zorunda değildir. Zaten kredinin adı da "Sabit Faizli Eşit taksit Ödemeli Kredi" Ancak kapatılmasından da imtina edemez. 1. maddede belirttiğimiz gibi olur.

3. Haksız şart addedilebileceğini sanmıyoruz. Çünkü mevzuata göre Konut Kredi Sözleşmeleri bir gün önceden tüketiciye verilmek suretiyle inceleme imkanı tanınmaktadır.

4. Bu sorunuza 3. maddedeki cevabınızı tekrarlıyoruz.

5. Bankaların bu konudaki farklı uygulamaları iktisadi açıkgözlülüklerinden kaynaklanmaktadır. Erken ödeme ile hesabı kapatan tüketicinin yeni faiz oranıyla yapılandırmasında ne kadar avantaj sağlayacağını, % 2 yasal hakları olan kesintinin ve dosya masrafı, ipotek fekki yazısı, vb. giderlerin  müşteriye getireceği yükü hesaplıyor, ona göre teklif yapıyorlar.

Yani, siz 0.99 oranı ile bir başka bankaya da gitseniz, gerek hesap kapatmaktan doğan kaybınız, gerekse yeni bankanın keseceği dosya masrafı, sigorta, BSMV, ipotek tesisi gibi maliyetleri göz önüne alıp, tüketiciye ona göre faiz oranı ile yapılandırma teklif ediyorlar. Bunun adına da serbest piyasa ekonomisi diyorlar.

Ancak www.tuketiciler.org adresli sitemizde dosya ücretini iptal ettiren tüketici hakkındaki haberi okuyabilir, aynı yolu izlemek suretiyle dosya bedelinin iadesi için dava açarak ödemiş olduğunuz bedelin iadesini siz de talep edebilir, bunun gerçekleşmesi için: İkamet ettiğiniz veya satıcının bağlı bulunduğu kaymakamlıktaki Tüketici Sorunları İlçe Hakem Heyetine bir dilekçe ile başvuruda bulunabilirsiniz. Dilekçe örnekleri sitemizde mevcuttur. 2009 yılı için, 936,97 TL’ sına kadar İlçe Hakem Heyeti kararları bağlayıcı olup, mahkeme ilamı niteliğinde ve icra kabiliyetini haizdir. Heyet kararını beğenmeyen taraf 15 gün zarfında Tüketici Mahkemesi'ne itirazda bulunabilir. Başvuru dilekçesine, hizmetle ilgili sözleşme, ödeme belgesi, yazışmalar, (varsa) vs belgeler eklenir. Bu müracaatlar ücretsiz olup, sadece Tüketici Mahkemesinde dava kaybedildiği takdirde; mahkeme masrafı ve karşı tarafa avukat ücreti ödenmesi söz konusu olabilir.

Ayrıca, bankanın ilan ve reklamlarında açıkça duyurmadığı dosya bedeli için, BDDK ile Sanayi Bakanlığı bünyesindeki Tüketicinin ve Rekabetin Korunması Genel Müdürlüğü'ne de şikâyette bulunmanızda yarar vardır.

Not: Derneğimizin başvuru merkezi tarafından verilen yukarıdaki bilgiler ücretsiz danışmanlık niteliğinde olup, Kanunların tüketiciye tanımış olduğu haklar ve başvuru merkezimizin bu konudaki yorumlarıdır. Herhangi bir yargı kararı niteliğinde değildir. Ancak bu hakların kullanılması durumunda olumlu sonuç alınacağı kanaatindeyiz.

Dernek çalışmalarımıza katkı için;                                                         

Üye olmak istiyorsanız: http://www.tuketiciler.org/?com=member.form

Bağışta bulunmak istiyorsanız: 212.567 97 44

Saygılarımızla,

Aydın Ağaoğlu

TB Başvuru Merkezi

 27.09.2009

Yorumlari Oku

 

Daha once yorum yapilmadi. once siz gorusunuzu bildirin.

 

Yorum Yaz
Sizde yorumunuzu belirtin yayinlansin. Duyarsiz kalmayalim.
Adiniz
E-postaniz
Lutfen yorumlarinizi insana saygi çerçevesinde yapiniz. içeriginde kufur ve asagilama bulunan yorumlar yayinlanmayacaktir.
Baslik *
Yorumunuz *  
Puan verin
 
Arkadasina Gonder
Haberi arkadaslariniza gondererek onlarinda konudan haberdar olmalarini saglayabilirsiniz.
Adiniz
E-postaniz
   
Arkadasiniz *
E-postasi *
 
 
 
 


 
  | Tüketiciler Birliği | Sık Kullanlanlara Ekle | Giriş Sayfam Yap | E-Posta | İletişim      Her hakkı saklıdır. 2009 Tüketiciler Birliği

Uygulama: Mustafa SERPEK

Hosting Hizmeti Datafon İletişim A.Ş. tarafından sağlanmaktadır