| Sık Kullanlanlara Ekle | Giriş Sayfam Yap | E-Posta | İletişim

      Ana-Sayfa Haberler Tüketicinin zaferi..Avea'ya Yargıdan Tokat Gibi Karar!  
Tüketicinin zaferi..Avea'ya Yargıdan Tokat Gibi Karar!
Kategori: İletişim Yazdr Yazdr

   Her Yöne Özgürlük tarifesi için 55,- TL olarak tanıtım yapan Avea tüketiciden 67,- TL isteyince, 2009'un son günlerinde yargı engeline takıldı.Bursa Tüketici mahkemesi 5 aylık fark olan 60 TL'nin yasal faiziyle tüketiciye geri ödenmesine karar verdi.

 

   

Avea'nın "Her Yöne Özgürlük" tarifesine geçen Bursa'lı tüketici Erkan Çeziker faturalarının 55,- TL  yerine, 67,- TL  olarak düzenlediğini görünce, Avea'ya başvurarak bu farkın nereden kaynaklandığını sordu. Firmadan gelen cevapla, farkın Özel İletişim Vergisi olduğunu öğrenen Çeziker, soluğu Bursa Tüketici Mahkemesi'nde aldı. Konuyu inceleyen mahkeme 29 Aralık 2009 tarihindeki celsede 2009/381 sayılı esas sayılı dosya ile kayda alınan davada tüketiciyi haklı bularak, 5 ay boyunca tahsil edilmiş bulunan 60,- TL'nın yasal faizi ile birlikte tüketiciye geri ödenmesine karar verdi.

Bu durumu değerlendiren Tüketiciler Birliği Onur Kurulu Başkanı Aydın Ağaoğlu, aynı konuda ve tarifenin Avea tarafından tek taraflı değiştirilmesi hakkında dava açtıklarını ve İstanbul Tüketici Mahkemesi'nde 15 Ocak 2010 tarihinde yapılacak duruşmada bu kararı da delil olarak mahkemeye sunacaklarını ifade etti. Tüketici mevzuatına göre hak aramanın bedelsiz olduğunun,  Hakem Heyeti veya Tüketici Mahkemesi'ne başvurularda ücret  talep edilmediğinin  artık öğrenildiğini ve hak arama mücadelesinde  ciddi  gelişmeler sağlandığını  ifade eden Ağaoğlu verilen yargı kararı hakkında şunları söyledi.
"Daha önce 55,- TL olarak tanıtımı yapılan tarifeye geçen tüketiciler ilk faturalarını görünce şaşkınlık yaşamışlar ve % 20'nin üzerindeki bu farkın kaynağını öğrenmek için gsm operatörlerine başvurduklarında, farkın Özel İletişim Vergisi olduğunu öğrenmişlerdir. Tüketiciler Birliği'ne şikayette bulunarak, haklarını aramak isteyen tüketiciler, İlçe Hakem Heyetlerine, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'na,Reklam Kurulu'na yönlendirilmişlerdir.  Çünkü,Tüketici Kanunu'nun 12. maddesi perakende satışlarda tüm vergiler dahil fiyatın duyurulmasını zorunlu kılmıştır. Nitekim Reklam Kurulu'nca firmaya "Yanıltıcı Reklam" nedeniyle 64.200,- TL ceza kesilmiş, devam eden şikayetler üzerine aynı durumun tekrarlanmasından ötürü ceza iki kat arttırılarak 134.400,- TL olarak uygulanmıştır."

 

 31.12.2009

ilgili Haberler

 

Bu haber ile ilgili iliskili haber bulunmamaktadir.

 

Yorumlari Oku

 

Daha once yorum yapilmadi. once siz gorusunuzu bildirin.

 

Yorum Yaz
Sizde yorumunuzu belirtin yayinlansin. Duyarsiz kalmayalim.
Adiniz
E-postaniz
Lutfen yorumlarinizi insana saygi çerçevesinde yapiniz. içeriginde kufur ve asagilama bulunan yorumlar yayinlanmayacaktir.
Baslik *
Yorumunuz *  
Puan verin
 
Arkadasina Gonder
Haberi arkadaslariniza gondererek onlarinda konudan haberdar olmalarini saglayabilirsiniz.
Adiniz
E-postaniz
   
Arkadasiniz *
E-postasi *
 
 
 
 


 
  | Tüketiciler Birliği | Sık Kullanlanlara Ekle | Giriş Sayfam Yap | E-Posta | İletişim      Her hakkı saklıdır. 2009 Tüketiciler Birliği

Uygulama: Mustafa SERPEK

Hosting Hizmeti Datafon İletişim A.Ş. tarafından sağlanmaktadır