| Sık Kullanlanlara Ekle | Giriş Sayfam Yap | E-Posta | İletişim

      Ana-Sayfa Haberler SEVGİLİLER GÜNÜ TÜKETİM ÇILGINLIĞI GÜNÜ OLMASIN  
SEVGİLİLER GÜNÜ TÜKETİM ÇILGINLIĞI GÜNÜ OLMASIN
Kategori: Şubelerimizden Yazdr Yazdr

   Sevgililer Günü, her yılın 14 Şubat günü birçok ülkede kutlanan özel bir gündür. Kökeni, Roma Katolik Kilisesi'nin inanışına dayanan bu gün, Valentine ismindeki bir din adamının adına ilan edilen bir bayram günü olarak ortaya çıkmıştır. Bu sebeple bazı toplumlarda "Aziz Valentin Günü" (İngilizce: St. Valentine's Day) olarak bilinir. Valentine kelimesi, Batı medeniyetlerinde hoşlanılan kişi veya sevgili anlamlarında da kullanılır.

 

    

Günümüzde, bazı toplumlarda sevgililerin birbirine hediyeler aldığı, kartlar gönderdiği özel bir gün olarak devam etmektedir. Tahminlere göre 14 Şubat günü, tüm dünyada 1 milyar civarında kart gönderilmektedir. Bunun yanı sıra hediye alımlarından kaynaklı piyasada satışlar artmaktadır. İşte mağazalar ve alış veriş merkezleri de bu günden yararlanmak ve satışlarını arttırmak için değişik kampanyalar yapmakta, yüksek oranda indirim yaptıklarına dair reklamları yayınlamakta ve tüketiciyi alış veriş yapmaya teşvik etmeye çalışmaktadırlar. Hatta bazı bankaların sevgililer gününe özel kredi ve kredi kartı kampanyaları düzenleyerek tüketiciyi daha fazla alış veriş yapmaya ve tüketime özendirdikleri görülmektedir.

Muhakkak ki insanların sevdiği kişiye sevdiğini göstermek için hediyeler alması, onu mutlu etmesi doğaldır. Ancak bunu da yaparken kendisini daha sonra zor duruma düşürecek işlemlerden kaçınmalıdır. Alış veriş yaparken yeterli fiyat araştırmasını yapmalı ve uygulanan indirimlerin gerçeğe ne kadar uygun olduğunu araştırmalıdır. Özellikle kredi kartları ile yapılan alışverişlerde bilinçli hareket edilmelidir. Bankaların yapmış olduğu kampanyaların şartları ve içeriği dikkatli incelenmeli ve bilgi sahibi olunmalıdır. Kredi kartı ile yapılan alış verişlerde bir önemli konuda bankaların kampanyaları nedeniyle hak tanımış olduğu taksit erteleme, ekstra taksit, puan, bonus, chip ve benzeri isim altındaki uygulamalardan yararlanmak için kullanılan kredi kartına ait POS cihazından işlem yapılmasına dikkat edilmesidir. Ay sonunda gelecek kart hesap özetinde sürprizlerle karşılaşmak istemiyorsak kart kullanımında dikkatli olmak yararımıza olacaktır.

Bu özel günde tüketim çılgınlığı ile hareket edilerek hesapsız harcama yapılmaması ve sevgimizi ifade etmek isterken geleceğimizi karartmamamızdır.

Unutulmamalıdır ki 14 Şubat sevgililer günü sevginin ifade edileceği, sevgi sözcüklerinin söyleneceği ve sevgiliye hediyelerin alınacağı tek gün değildir. Önemli olan sevginizin her daim hissedildiği ve yaşandığı sürekli bir ilişki kurmaktır. Sevgisiz kalmamanız dileğiyle…

 

Av. Ahmet ÇALIŞKAN

Tüketiciler Birliği

Antalya Şube

Başvuru Merkezi Sorumlusu

05 Şubat 2010

ANLATIYORUM

 07.02.2010

Yorumlari Oku

 

Daha once yorum yapilmadi. once siz gorusunuzu bildirin.

 

Yorum Yaz
Sizde yorumunuzu belirtin yayinlansin. Duyarsiz kalmayalim.
Adiniz
E-postaniz
Lutfen yorumlarinizi insana saygi çerçevesinde yapiniz. içeriginde kufur ve asagilama bulunan yorumlar yayinlanmayacaktir.
Baslik *
Yorumunuz *  
Puan verin
 
Arkadasina Gonder
Haberi arkadaslariniza gondererek onlarinda konudan haberdar olmalarini saglayabilirsiniz.
Adiniz
E-postaniz
   
Arkadasiniz *
E-postasi *
 
 
 
 


 
  | Tüketiciler Birliği | Sık Kullanlanlara Ekle | Giriş Sayfam Yap | E-Posta | İletişim      Her hakkı saklıdır. 2009 Tüketiciler Birliği

Uygulama: Mustafa SERPEK

Hosting Hizmeti Datafon İletişim A.Ş. tarafından sağlanmaktadır