| Sık Kullanlanlara Ekle | Giriş Sayfam Yap | E-Posta | İletişim

      Ana-Sayfa Haberler Yargıdan kredi kullananlara iyi bir haber daha...  
Yargıdan kredi kullananlara iyi bir haber daha...
Kategori: Hukuksal Mücadele Yazdr Yazdr

   Ankara 7. Tüketici Mahkemesi, faiz oranları düşünce bankadan aldığı konut kredisini yeniden yapılandırmak için başvuran kişiden “erken ödeme ücreti” ve “ödeme planı değişikliği” adı altında para alınmasını haksız buldu.

 

   Bankadan aylık faizi 1.28'den konut kredisi alan bir kişi, faiz oranları düşünce borcunu yeniden yapılandırmak için bankaya başvurdu. Banka, borçludan, yeniden yapılandırma karşılığında, “yüzde 2 erken ödeme ücreti” ile birlikte, “ödeme planı değişikliği” adı altında bin 930 lira tahsil etti.

Borçlu, “haksız alınan bu paranın iadesi” için Ankara Tüketici Sorunları İl Hakem Heyetine müracaat etti, ancak heyet talebi Ağustos 2010'da reddetti. Bunun üzerine borçlu, Avukat Haluk Bayram aracılığıyla “Tüketici Hakem Heyeti kararının iptali ve haksız tahsil edilen paranın iadesi” için dava açtı. Davaya Ankara 7. Tüketici Mahkemesi baktı. Mahkeme, bankanın uygulamasının yasaya aykırı olduğuna hükmederek, hakem heyeti kararının iptaline ve alınan paraların iadesine karar verdi.

Ankara 7. Tüketici Mahkemesi 2010/858 Esas, 2011/309 Karar

Yargıtay 13. Hukuk Dairesi 2011/9823 Esas, 2011/19204 Karar

Önemli Not: Kredi Sözleşmenizi iyice okuyunuz. Kredi borcunuzun kalan bölümünü topluca ödemişseniz sabit faizli kredilerden banka % 2 erken ödeme bedeli alabilir. Ancak bu kredinin kalan kısmını düşük faiz ile yeniden yapılandırmışsanız banka buradan hiçbir ad altında kesintide bulunamaz. Şayet bütün bunlara rağmen yapılandırmadan dolayı bedel kesintisi yapıldıysa bunu bankanızdan geri isteme  hakkınız doğar. Tüm belgelerin elinizde olması, yargısal neticeyi almanızda büyük önem kazanacaktır, unutmayınız.

Bunun için öncelikle aşağıdaki yol izlenmelidir.


Banka'nın Genel Müdürlüğüne hitaben "İhtarname" gönderiniz. (Teyitli Faks, E- Posta veya İadeli Taahhütlü Mektup şeklinde) Buradan olumlu bir gelişme olmaz ise aşağıdaki mercilere müracaat ediniz.

1.161,67.-TL'nin altındaki şikayetlerinizde zorunlu olarak hakem heyetine başvurunuz. (Hakem heyetleri ilçelerde Kaymakamlıklarda, İllerde Valilik Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüklerinde bulunmaktadır.

1.161,67.-TL'nin üzerindeki bedellerde Tüketici Mahkemesine (Bulunduğunuz ilde yoksa ASLİYE HUKUK MAHKEMESİ) başvurunuz.

 Aynı benzer konuda şikayetlerde yargı mercilerinin fatklı kararlar verebildiğini unutmayınız!!!

“Faiz oranı dolaylı şekilde artırılıyor”

Mahkeme Hakimi İlhan Kara, gerekçeli kararında, kredi sözleşmesi yapılıp, taksitler ödenmeye başlandıktan sonra faizlerin düşmesi nedeniyle bankayı yapılandırmaya zorlamanın hukuken mümkün olmadığını belirtti.

Ancak serbest piyasa koşullarında tüketicilerin, krediyi tümüyle kapatarak başka bir bankadan daha uygun şartlarda kredi alabileceğini ifade eden Kara, bunu dikkate alan bankaların “yapılandırma” adı altında yeni bir uygulama geliştirdiklerini kaydetti.

Tüketici Kanunu'nun tüketicilere sağladığı en önemli haklardan birisinin bilgilendirme ve aydınlatma hakkı olduğunu vurgulayan Kara, bu kapsamda bankaların; masraf, komisyon ve diğer tüm giderler dahil olmak üzere çekilecek kredi tutarını, taksit miktarını ve sabit aylık ödemeyi tüketiciye bildirmek durumunda olduklarını belirtti.

Ancak piyasadaki rekabet nedeniyle bankaların, mümkün olduğunca düşük oranlı faiz ilanları verdikleri, ardından da “masraf” ve “komisyon” adıyla alınan ücretlerle faiz oranını dolaylı şekilde artırdıklarını kaydeden Kara, tüketici mevzuatı yönüyle bu durumun kabul edilemeyeceğini bildirdi.
Kara, gerekçesinde şu değerlendirmelere yer verdi:

“Somut olayda bankayı yeniden yapılandırmaya zorlamak yasal olarak mümkün olmamakla birlikte, banka kendi inisiyatifiyle yapılandırmayı kabul ettiğine göre tüketiciye yapılandırma ile ilgili faiz oranını, her şey dahil olmak üzere net biçimde ve kalan süre için ödenecek taksit tutarını bildirerek yapmak zorundadır. Borç yapılandırmasını kabul eden bankanın erken ödeme komisyonu adı altında ve plan değişikliği adı altında yeniden ücret talep etmesi usul ve yasaya aykırıdır.
Dosya içerisinde toplanan tüm deliller, Hakem Heyeti kararı, konut kredisi sözleşmesi, ödeme planı, bilirkişi raporu ve tüm dosya içeriğine göre, faiz oranlarındaki düşüş nedeniyle bankanın yeniden yapılandırma talebini kabul ettiği, bu nedenle masraf, komisyon adı altında ücret talep etmesinin usul ve yasaya uygun olmadığı, aksi halin haksız şart niteliğinde olacağı, yapılandırmanın tümüyle bankanın inisiyatifinde olduğu, bu işlem kabul edildiğinden ayrıca masraf ve kararının iptaline, dava konusu bin 930 liranın davalıdan tahsiline, davacı tarafa ödenmesine karar vermek gerekmiştir.”

Yargıtay onadı

Yerel mahkemenin kararı üzerine banka temyize başvurdu. Dosyaya bakan Yargıtay 13. Hukuk Dairesi, yerel mahkemenin kararını yerinde bularak onadı.
Bankaya karşı açtığı davayı kazanan Avukat Haluk Bayram yaptığı açıklamada, daha önce bu şekilde bankalara ödeme yapan tüketicilerin paralarının iadesini isteyebileceklerini belirterek, “Bankaların, bu şekilde binlerce kişiden milyonlarca lira parayı haksız olarak aldıkları mahkeme kararıyla kesinleşmiş oldu. Bankalar bu paraları iade etmek zorunda kalacaklar. Mağdur kişiler bankaya 'ihtar' yollayıp parasını isteyebilecek. Eğer banka bu karara rağmen ödeme yapmazsa dava açma hakkı doğacak” diye konuştu.

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/19784102.asp?top=1

Yeniden yapılandırma kesintisi itiraz dilekçe örneği indirmek için tıklayın.

Yeniden yapılandırma kesintisi Kahramanmaraş TSHH kararı indirmek için tıklayın.

.

 27.01.2012

ilgili Haberler

 

Bu haber ile ilgili iliskili haber bulunmamaktadir.

 

Yorumlari Oku
Yargıtay ve yerel mahkeme ilamı
Sözkonusu karar, Ankara 7. Tüketici Mahkemesince verilen 14.04.2011 tarih ve 2010858 Esas - 2011309 K. sayılı ilamdır. Yargıtay 13. Hukuk Dairesi de 15.12.2011 tarihli ve 20119823 Esas - 201
Yazan: Gülfem YOLCU
Tarih: 23.02.2012 11:32:43
hukukun üstünlüğü
erken kapama nedeniyle kesilen paranın iadesi için bankaya başvurdum olumsuz yanıt verdiler.bu karar sayesinde thh ne başvurdum karar bekliyorum.olumsuz gelirse bu kararın iptali için t&
Yazan: cemil
Tarih: 05.02.2012 18:38:55
Karar
Konu ile ilgili derneğinizce bankaya ve mahkemeye sunulmak üzere örnek dilekçe hazırlanabilr mi acaba? Bir de söz konusu m
Yazan: aliuslu1978
Tarih: 01.02.2012 16:32:56
ankara 7.tüketici mahkemesi yapılırma ile
alınan kararın örnegi paylaşırmısınız.
Yazan: ŞAHİN
Tarih: 01.02.2012 10:39:21
Erken kapama cezası
Merhaba, ben de konut kredisini yeniden yapılırdım ve bunun için benden erken kapama cezası alındı ve kredi ödemem mayıs 2011 de bitti. Bu durumda erken kapama ceza bedelini geri almak i&c
Yazan: Yeşim Mert
Tarih: 31.01.2012 13:11:34
Tum Yorumlari Oku
Yorum Yaz
Sizde yorumunuzu belirtin yayinlansin. Duyarsiz kalmayalim.
Adiniz
E-postaniz
Lutfen yorumlarinizi insana saygi çerçevesinde yapiniz. içeriginde kufur ve asagilama bulunan yorumlar yayinlanmayacaktir.
Baslik *
Yorumunuz *  
Puan verin
 
Arkadasina Gonder
Haberi arkadaslariniza gondererek onlarinda konudan haberdar olmalarini saglayabilirsiniz.
Adiniz
E-postaniz
   
Arkadasiniz *
E-postasi *
 
 
 
 


 
  | Tüketiciler Birliği | Sık Kullanlanlara Ekle | Giriş Sayfam Yap | E-Posta | İletişim      Her hakkı saklıdır. 2009 Tüketiciler Birliği

Uygulama: Mustafa SERPEK

Hosting Hizmeti Datafon İletişim A.Ş. tarafından sağlanmaktadır