| Sık Kullanlanlara Ekle | Giriş Sayfam Yap | E-Posta | İletişim

      Ana-Sayfa Haberler Tüketici Mahkemesi Konya333fda da kuruldu  
Tüketici Mahkemesi Konya333fda da kuruldu
Kategori: Tüketici Mevzuatı Yazdr Yazdr

   4077 Sayılı Tüketicinin Korunmasına Dair Kanunun 23. Maddesine göre Adalet Bakanlığı'nca tüketici sorunlarına bakmak üzere Tüketici Mahkemeleri kurması gerekmektedir. Ancak bir kaç metropol il dışında kurulmayan Tüketici Mehkmeleri niyahet yaygınlaştırılmaya başlı. Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu kararıyla son olarak Konya Adliyesi'nde de Tüketici Mahkemesi kuruldu.

 

   

Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa, Adana ve Kayseri333fden sonra şimdi de Konya Tüketici Mahkemesine kavuştu. Bugüne kadar Asliye Hukuk Mahkemlerine açılan davalar Tüketici Mahkemelerine intikal ettirilirken bugünden sonra açılacak tüketici davaları ise Konya Tüketici Mahkemesi333fne açılacak.

Konya Tüketici Mahkemesi Hakim ve Savcılar Yüksek Kurulu333fNun 26.10.2005 tarih ve 721 sayılı kararı ile kurulmuş hakimliğine Hakim Şükran Biçer atanmıştır.

Tüketiciler Birliği 4 Haziran 2005333fde Konya333fda gerçekleştirilen Tüketici Paneli333fnde Konya333fya Tüketici Mahkemesi kurulmasını şu cümlelerle gündeme taşımıştı: "Kanun gereği kurulması gereken Tüketici Mahkemelerini Ankara, İstanbul ve İzmir dışında kurmayarak Tüketicilerin Ticaret ve Hukuk Mahkemeleri arasında fellik fellik dolırmak yetki karmaşaları ve ihtisas sorunları yüzünden hak aramayı bir suç haline getirmiştir.

Mevcut siyasi iktidarın göreve geldiği ilk ayda biz bu salonda “AB Sürecinde Tüketici Hakları” paneli yapmış ve siyasi iktidara “57. hükümet döneminden kadük kalan tüketici kanunu derhal çıkarmalısınız” çağrısında bulunmuştuk.


İktidar ise bizlerinde katkısı ile özverili bir çalışma sonrasında 14 Mart 2003 Tüketici Kanunu değiştirmiş ve 14 Haziran 2003 ise yeni kanun yürürlüğe girmişti.


Bu panelde de bir kez daha mevcut siyasi iktidara sesleniyoruz. “Kanun çıktı ama yetmedi. Hala Hakem Heyetlerini Sorunlarını çözülemedi. Tüketici Mahkemelerini kurmadınız. Lütfen derhal bu sorunları çözünüz” diyoruz.

 Konya333fda tüketici hakları eğitimi yapıldı

4077 Sayılı Tüketicinin Korunmasına Dair Kanunun ilgili maddesi


DÖRDÜNCÜ KISIM
Yargılama ve Cezaya İlişkin Hükümler

TÜKETİCİ MAHKEMELERİ


 
Madde 23- Bu Kanunun uygulanmasıyla ilgili olarak çıkacak her türlü ihtilaflara tüketici mahkemelerinde bakılır. Tüketici mahkemelerinin yargı çevresi, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulunca belirlenir. Tüketici mahkemeleri nezdinde tüketiciler, tüketici örgütleri ve Bakanlıkça açılacak davalar her türlü resim ve harçtan muaftır. Tüketici örgütlerince açılacak davalarda bilirkişi ücretleri, 29 uncu maddeye göre kaydedilen özel ödenekten Bakanlıkça karşılanır. Davanın, davalı aleyhine sonuçlanması durumunda, bilirkişi ücreti 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun hükümlerine göre davalıdan tahsil olunarak 29 uncu maddede düzenlenen esaslara göre bütçeye özel gelir kaydedilir. Tüketici mahkemelerinde görülecek davalar Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanununun Yedinci Babı, Dördüncü Faslı hükümlerine göre yürütülür. Tüketici davaları tüketicinin ikametgahı mahkemesinde de açılabilir. Bakanlık ve tüketici örgütleri münferit tüketici sorunu olmayan ve genel olarak tüketicileri ilgilendiren hallerde bu Kanunun ihlali nedeniyle kanuna aykırı durumun ortadan kaldırılması amacıyla tüketici mahkemelerinde dava açabilirler.

Gerekli hallerde tüketici mahkemeleri ihlalin tedbiren durdurulmasına karar verebilir. Tüketici Mahkemesince uygun görülen tedbir kararları, masrafı daha sonra haksız çıkan taraftan alınmak ve 29 uncu maddede düzenlenen esaslara göre bütçeye özel gelir kaydedilmek üzere, ülke düzeyinde yayınlanan gazetelerden birinde Basın İlan Kurumunca ve ayrıca varsa davanın açıldığı yerde yayınlanan mahalli bir gazetede derhal ilân edilir. Kanuna aykırı durumun ortadan kaldırılmasına yönelik Tüketici Mahkemesi kararları ise masrafı davalıdan alınmak üzere aynı yöntemle derhal ilân edilir.

 16.07.2005

Yorumlari Oku

 

Daha once yorum yapilmadi. once siz gorusunuzu bildirin.

 

Yorum Yaz
Sizde yorumunuzu belirtin yayinlansin. Duyarsiz kalmayalim.
Adiniz
E-postaniz
Lutfen yorumlarinizi insana saygi çerçevesinde yapiniz. içeriginde kufur ve asagilama bulunan yorumlar yayinlanmayacaktir.
Baslik *
Yorumunuz *  
Puan verin
 
Arkadasina Gonder
Haberi arkadaslariniza gondererek onlarinda konudan haberdar olmalarini saglayabilirsiniz.
Adiniz
E-postaniz
   
Arkadasiniz *
E-postasi *
 
 
 
 


 
  | Tüketiciler Birliği | Sık Kullanlanlara Ekle | Giriş Sayfam Yap | E-Posta | İletişim      Her hakkı saklıdır. 2009 Tüketiciler Birliği

Uygulama: Mustafa SERPEK

Hosting Hizmeti Datafon İletişim A.Ş. tarafından sağlanmaktadır