| Sık Kullanlanlara Ekle | Giriş Sayfam Yap | E-Posta | İletişim

      Ana-Sayfa Haberler Her 869, Türk değildir  
Her 869, Türk değildir
Kategori: Yüzde 100 Türkiye Yazdr Yazdr

   ATO Başkanı Sinan Aygün’ün 869’lu ürünlerle ilgili açıklamasını değerlendiren Tüketiciler Birliği Genel Başkan Yardımcısı ve Konya Şubesi Başkanı Kemal Özer “869, bir yanılsamadır ve ürünün mutlaka Türk ürünü olduğunu göstermez” dedi. Tüketiciler Birliği Genel Başkan Yardımcısı ve Konya Şubesi Başkanı Kemal Özer konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada şu görüşlere yer verdi:

 

   

“ATO Başkanı Sinan Aygün’ün; ‘Türkiye ekonomisi bugün güçlü ekonomiler karşısında bağımsızlık savaşı veriyor. Bu savaşta parolamız 869’dur. Yani Türk’ün şifresi 869’dur. 869’u al” şeklindeki ifadeleri, kısmen doğru olmakla birlikte gerçeği yansıtmamaktadır.


Ekonomimizde dış ticaret dengesinin bozulduğu ve ithalatta tehlikeli bir artışın olduğu muhakkaktır. Tüketicinin kaliteli ve ucuz zannıyla, ithal ürünlere yönelmesi nedeniyle ulusal sanayimiz gelişme gösterememekte, gerilemekte, bu durum istihdam, büyüme gibi çeşitli sorunları da beraberinde getirmektedir. Bu bakımdan Sinan Aygün’ün yerli malı satın alınması yönündeki çağrısını olumlu karşılıyor ve destekliyoruz.


Ancak Sinan Aygün’ün belirttiği 869 nolu barkodun Türk mallarına ait olduğu hususu, tüketiciyi yanıltıcı niteliktedir. Çünkü 869 ile başlayan barkod, sadece Türk ürünlerine verilen bir barkod değildir. Çin’den, ABD’den ya da bir başka ülkeden barkodlu ya da barkodsuz, ambalajlı ya da ambalajsız olarak ülkemize ithal edilen ürünlere 869 ile başlayan barkod numarası verilebilmektedir. Bu durumda aslında ithal olan ürün, Türk malı haline dönüştürülebilmektedir. Bu nedenle, “yerli malı satın alıyorum” düşüncesiyle, 869 Barkod numarasını esas alan tüketici belki de, ithal bir ürünü satın almaktadır.


Sonuç olarak, yerli ürünleri tercih ederek ulusal sanayimize katkı yapmak isteyen tüketici, ürünün sadece Barkod numarasını esas almamalı, çok yakında derneğimiz tarafından ülke çapında başlatılacak “Yüzde 100 Türkiye – Yerli Malı Kullan Ülke Ekonomisine Sahip Çık” kampanyası çerçevesinde derneğimizce gerçekleştirilecek sosyal etiketleme sürecinde oluşacak yerli mallar listesine itibar etmelidirler”

 29.06.2005

ilgili Haberler

 

Bu haber ile ilgili iliskili haber bulunmamaktadir.

 

Yorumlari Oku
elinizi çabuk tutun
bir an önce Türk mallarını belirten işaretleri çıkarmalısınız.Çünkü kendi ülkemizin ürününü kullanmak istiyoruz fakat 869 bizi yanıltıyor...
Yazan: melek
Tarih: 12.09.2012 15:22:58
Çok güzel
Bence çok güzel bir uygulama. En kısa sürede listenin açıklanmasını istiyoruz. Hiç değilse elimizden geldiği kadar Türk mallarına sahip çıkalım.
Yazan: ahmet_cahit
Tarih: 08.05.2011 14:08:04
yerli malı yurdun malı her türk üretimde bulunmalı
yerli malı listesi bana çok sıcak geldi fakat bunun ne zaman yapılacağına dair keşke tarihde varseydiniz ama bu konu biraz yüzeysel araştırılmış bu durum daha derinlemesine araştırılmalı ve bu konular
Yazan: rıdvan
Tarih: 23.02.2011 21:20:41
çare bulalım
İLK BAŞTA ÜLKEMIZIN KALKINMASI VE DAHA SONRA MÜSLÜMAN DÜŞMANLARINI KALKINDIRMAMAK ADINA TÜR MALI OLAN ÜRÜNLERIMIZIN ÜZERINE YERLİ MAL DIR YAZILMIYOR BU KADAR ZO
Yazan: murat ergin
Tarih: 10.06.2010 22:34:07
lütfen yerli mallarını açıklayın
yerli malı ürünleri açıklayın bizde yerli malını tanıyalım cola turkanın kaçı türk
Yazan: yıldırım öner
Tarih: 16.02.2008 10:54:01
Tum Yorumlari Oku
Yorum Yaz
Sizde yorumunuzu belirtin yayinlansin. Duyarsiz kalmayalim.
Adiniz
E-postaniz
Lutfen yorumlarinizi insana saygi çerçevesinde yapiniz. içeriginde kufur ve asagilama bulunan yorumlar yayinlanmayacaktir.
Baslik *
Yorumunuz *  
Puan verin
 
Arkadasina Gonder
Haberi arkadaslariniza gondererek onlarinda konudan haberdar olmalarini saglayabilirsiniz.
Adiniz
E-postaniz
   
Arkadasiniz *
E-postasi *
 
 
 
 


 
  | Tüketiciler Birliği | Sık Kullanlanlara Ekle | Giriş Sayfam Yap | E-Posta | İletişim      Her hakkı saklıdır. 2009 Tüketiciler Birliği

Uygulama: Mustafa SERPEK

Hosting Hizmeti Datafon İletişim A.Ş. tarafından sağlanmaktadır